PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

3,8-proc. inflacja w styczniu, hadlowcy wykorzystali okazje do dodatkowych podwyżek

Autor: ISB 16 lutego 2011 08:37

3,8-proc. poziom inflacji w styczniu to efekt wzrostu cen żywności oraz kosztów użytkowania mieszkania, który został wywołany przez podwyżkę stawek podatku VAT od początku tego roku - podało ISB.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może bardzo szybko, bo już 2 marca, podjąć decyzję o podwyżce stóp procentowych, mimo, że już w styczniu nieco zaskoczyła rynek 25-pkt. zacieśnieniem polityki monetarnej.

Najważniejszym czynnikiem działającym proinflacyjnie w styczniu była podwyżka stawek podatku VAT od początku 2011 r. W efekcie wskaźnik CPI wzrósł wyraźnie powyżej 3,3-proc. oczekiwań analityków ankietowanych przez ISB. Co więcej, wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia 2009 roku i zdecydowanie przekroczył górną granicę dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, ulokowanego na poziomie 3,5 proc.

Natomiast analizując dane pod kątem poszczególnych składowych koszyka inflacyjnego, można zauważyć, że głównym motorem przyspieszenia inflacji były nadspodziewanie wysokie ceny żywności, choć na część produktów tego segmentu stawka VAT spadła. Oznacza to, że producenci oraz hadlowcy wykorzystali okazje do dodatkowych podwyżek. Drugim zaś elementem wspierającym wzrost inflacji była podwyżka kosztów użytkowania mieszkania i nośników energii, także wywołana zmianami podatkowymi. Silny wzrost cen w tej ostatniej kategorii powinien przełożyć się na dalszy wzrost, ważnej z punktu widzenia polityki pieniężnej, inflacji bazowej.

Negatywny dynamiki cen obserwujemy praktycznie we wszystkich grupach towarów i usług, dla których udostępniono dane. Jedyne wyjątki to odzież i obuwie oraz łączność, gdzie zanotowano jednak bardzo niewielki spadek inflacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11517

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane