31 proc. przetworów owocowo-warzywnych jest źle oznakowanych

Autor: portalspozywczy.pl 16 kwietnia 2009 09:02

W IV kwartale 2008 r. kontrole Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, przeprowadzone w 71 zakładach wykazały, że najczęstsze nieprawidłowości dotyczą znakowania. 31 proc. skontrolowanych partii było źle oznakowanych. To o 3 punkty proc. mniej niż przed dwoma laty. Inspektorzy podkreślają, że zmniejszenie liczby nieprawidłowości jest nadal nieznaczne.

Część producentów m.in. nie podawła informacji na temat np. "składnika alergennego", czy warunków przechowywania, co mogło mieć wpływ na zdrowie konsumenta. Kontrolerzy zwracali uwagę także na to, że na części opakowań brakowało informacji dotyczących masy netto czy użytych składników. Takie nieprawidłowości narażają konsumenta na zakup towaru o niższej masie owoców czy warzyw i na straty ekonomiczne - stwierdzono w raporcie Inspekcji.

Nieznacznie, bo o 2 punkty proc. w porównaniu z IV kwartałem 2006 r., do 15 proc. zmniejszył się odsetek partii, w których stwierdzono nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych. Niezgodne z wymaganiami określonymi w przepisach lub zadeklarowanymi przez producenta były zawartości chlorku sodu, ekstraktu ogólnego, zawartości masy netto owoców lub warzyw oraz kwasowości.

Podstawowym zafałszowaniem towaru wykazanym podczas kontroli była zaniżona masa netto, tj. niższa masa owoców lub warzyw w przetworze owocowym lub warzywnym.

- Ze względu na szereg stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie jakości handlowej przetworów owocowych i warzywnych, a także na to, że poziomy tych nieprawidłowości zmniejszają się nieznacznie w porównaniu do lat poprzednich, konieczne jest ciągłe prowadzenie kontroli tych produktów, aby w obrocie nie znajdowały się przetwory owocowe i warzywne zafałszowane, źle oznakowane i złej jakości handlowej - podsumowuje raport IJHARS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11084

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane