PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

37 proc. wyrobów czekoladowych źle oznakowanych

Autor: IJHARS 10 października 2011 13:16

37 proc. wyrobów czekoladowych źle oznakowanych

Wojewódzkie inspektoraty JHARS w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu, przeprowadziły kontrolę w zakresie jakości handlowej wyrobów czekoladowych. Wyniki wykazały najwięcej nieprawidłowości w zakresie znakowania opakowań. Stwierdzono, że nieprawidłowo oznakowanych było 37,3 proc. skontrolowanych partii wyrobów cukierniczych i ciastkarskich.

Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej wyrobów czekoladowych: czekolad, czekoladek (pralinek), wyrobów czekoladowanych (w czekoladzie) oraz kakao z uwzględnieniem produktów z grupyp premium, na zgodność z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz deklaracjami producentów.

Kontrolę przeprowadzono w 37 podmiotach gospodarczych (tj. 72,5  proc. zarejestrowanych w WIJHARS), prowadzących działalność na terenie 11 województw.

Wyniki kontroli wykazały najwięcej nieprawidłowości w zakresie znakowania opakowań. Mniejszy udział nieprawidłowości stwierdzono w zakresie parametrów fizykochemicznych, które dotyczyły 6,6 proc. skontrolowanych partii wyrobów czekoladowych. Nie wykryto nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych. Nie stwierdzono nieprawidłowości w przypadku skontrolowanych partii kakao.

Spośród skontrolowanych wyrobów czekoladowych należących do grupy premium wszystkie partie spełniały wymagania w zakresie parametrów fizykochemicznych, natomiast 31,8 proc. partii tych wyrobów było nieprawidłowo oznakowanych.

- Poprzednia kontrola tej grupy produktów odbyła się w IV kwartale 2009 roku i była nakierowana na wyroby czekoladowe ale skontrolowano także wyroby ciastkarskie oraz cukierki. Porównując wyniki obu kontroli obserwujemy, iż procent partii, w przypadku których stwierdzono nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych zmalał o 2,1 p.p., a w przypadku partii o niewłaściwych parametrach fizykochemicznych o 12,1 p.p.  Stwierdzono natomiast, iż w porównaniu do wyników kontroli z 2009 roku, procent partii nieprawidłowo oznakowanych w tej grupie produktów wzrósł prawie dwukrotnie, tj. o 18,2 p.p. - pisze IJHARS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane