REKLAMA
REKLAMA

Akcyza na alkohol w Polsce na znaczącym poziomie

www.portalspozywczy.pl 8 stycznia 2015 12:23

Obciążenie akcyzą napojów spirytusowych w Polsce jest na znaczącym poziomie, jakkolwiek np. w Szwecji podatek ten jest prawie 4,5 raza wyższy. Bardzo wysoka akcyza obowiązuje również w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Najniższa akcyza została wprowadzona w Bułgarii i jest ponad dwukrotnie niższa niż w Polsce - wynika z danych KPMG, przedstawionych w raporcie "Rynek napojów alkoholowych w Polsce 2014".

REKLAMA
Największe znaczenie z perspektywy polskiego rynku ma porównanie stawek akcyzy z krajami sąsiadującymi. Ponieważ we wszystkich krajach podstawa opodatkowania jest wyrażona tak samo (100 proc. objętości alkoholu etylowego zawartego w produkcie gotowym na jednostkę objętościową), porównanie stawek akcyzy jest stosunkowo łatwe. Należy jednak uwzględnić, że zestawienie nie porównuje cen detalicznych produktów, zależy to bowiem od np. siły nabywczej konsumentów, co warunkuje marże handlowe, asortymentu dostępnych wyrobów i segmentu cenowego.

Jak wskazują analitycy KPMG, na tle krajów sąsiadujących akcyza na napoje spirytusowe w Polsce jest najwyższa. Przewyższa nawet poziom opodatkowania w Niemczech. Efekt ten zwiększa się, jeśli uwzględnić, że Polska ma najwyższą stawkę VAT w regionie. Pewnym zaskoczeniem może być, że w Rosji i Białorusi wysokość akcyzy na wyroby spirytusowe nie odbiega znacząco od poziomu w krajach UE. Inaczej jest w przypadku Ukrainy, w której akcyza na wyroby spirytusowej jest w dalszym ciągu stosunkowo niska.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4835

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA