Alkohol pije 85,5 proc. dorosłych Polaków

Autor: www.dlahandlu.pl 25 czerwca 2012 13:10

Wśród konsumentów alkoholu jest więcej mężczyzn niż kobiet. Do spożywania trunków przyznało się 91 proc. badanych panów, gdy 19 proc. pań deklarowało, że są abstynentkami. Według badań najwięcej Polaków spożywających alkohol jest w grupie osób w wieku 18-24 lata (98 proc.) oraz wśród mieszkańców największych miast (89 proc) - - wynika z badań nt. spożycia alkoholu w Polsce, zrealizowanych przez TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS).

- Jak się okazuje, abstynenci nie są wcale wyjątkami w naszym kraju i stanowią aż 14,5 proc. dorosłych Polaków. Ponadto, największą grupę pijących znajdziemy nie we wsiach czy małych miasteczkach, jak się często błędnie zakłada, ale w największych miastach, wręcz im większe miasto, tym większy procent mieszkańców spożywa alkohol - mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Z badań zrealizowanych przez TNS OBOP w I kwartale 2012 r. wynika, że najmniej abstynentów, bo 2 proc. jest wśród młodych ludzi w wieku 18-24 lata. Ta tendencja systematycznie zwiększa się ze wzrostem wieku, tym samym w gronie starszych ludzi jest najwięcej osób niepijących alkoholu - 18 proc. w grupie 50-59 lat oraz 26 proc. wśród osób po 60 roku życia.
Spożywający alkohol stanowią 89 proc. osób z wyższym wykształceniem, 90 proc. osób z zasadniczym i średnim, natomiast 98 proc. z wykształceniem podstawowym. Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, to najmniej konsumentów alkoholu jest na wsi i w miastach do 100 tys. mieszkańców - 85 proc.. Z kolei w miejscowościach od 100-500 tys. mieszkańców spożywający alkohol stanowią 86 proc., a w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców - 89 proc.

Osoby, które piły alkohol w tygodniu poprzedzającym realizację wywiadu przez TNS OBOP, stanowiły 35,5 proc. badanych. Najczęściej konsumowały alkohol w domu (70 proc.), u znajomych (25 proc.), natomiast rzadziej już w pubie (9 proc.), restauracji (5 proc.) bądź klubie, dyskotece (4 proc.) czy na świeżym powietrzu (4 proc.). Osoby te spożywały alkohol najczęściej dla relaksu, odstresowania się (68 proc.), były zachęcane przez znajomych, przyjaciół (18 proc.), a także z okazji urodzin (10 proc.), imienin (6 proc.). Przeważnie konsumpcja alkoholu odbywała się w towarzystwie np. znajomych, przyjaciół (52 proc.), małżonków bądź partnerów (29 proc.) czy też innych członków rodziny (26 proc.), ale co czwarta osoba przyznała się, że piła sama.
 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11022

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane