Analitycy: Carrefour po raz pierwszy od sześciu lat zmniejszył obroty

Autor: portalspozywczy.pl/Flex News 17 kwietnia 2009 09:26

Carrefour, największy po Wal-Marcie światowy detalista, po raz pierwszy od sześciu lat odnotuje kwartalny spadek sprzedaży - prognozują analitycy pytani przez Agencję Reuters.

Przychody grupy spadną o 1,9 proc., czyli wyniosą ok. 22,94 mld euro wobec osiągniętych w analogicznym okresie ub.r. 23,375 mld euro. Według niektórych ekspertów, wyniki mogą być jeszcze gorsze - Grupa może odnotować obroty niższe niż w I kw. ub. r. o 3,2 proc. Analitycy wypowiadający się dla Agencji Reuters spodziewają się 0,7-proc. zmniejszenia obrotów w porównaniu z IV kwartałem 2008 r.

Według nich, spadki mogą wynikać z wahań kursów walut. Poza tym wpływ na słabsze wyniki miał zapewne efekt kalendarzowy - rok wcześniej I kwartał obejmował m.in. Wielkanoc oraz liczył o jeden dzień więcej (29 lutego).

Analitycy wskazują także na pogarszającą się sytuację ekonomiczną. Spadek sprzedaży prognozowany jest głównie we Francji i innych ważnych rynkach europejskich - m.in. w Hiszpanii, Włoszech i Belgii, natomiast spowolnienie wzrostu ma mieć miejsce w Azji i Ameryce Łacińskiej.

Chociaż sieci spożywcze opierają się zazwyczaj kryzysowi, Carrefour wypada gorzej po części ze względu na nacisk, jaki Grupa kładzie na część nie-spożywczą. Na wynikach firmy odbije się także jej powolne reagowanie na spadki i błędy w działalności we Francji.

Prezes Carrefoura, Lars Olofsson powiedział w ubiegłym miesiącu, że grupa będzie wydać 600 mln euro by stać się bardziej konkurencyjną i ograniczyć koszty o 500 mln euro, jak również ograniczyć wydatki kapitałowe do 2,5 mld wobec 2,9 mld euro w 2008.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11439

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane