Analitycy: Ceny żywności wzrosną nawet o 3 proc.

Autor: Rzeczpospolita 27 lipca 2010 08:46

Analitycy: Ceny żywności wzrosną nawet o 3 proc.

Analitycy spodziewają się średniorocznego wzrostu cen żywności na poziomie około 3 proc. rok do roku wobec 1, 6 proc. założonych w czerwcowej projekcji inflacyjnej NBP. W efekcie roczny wskaźnik inflacji może pod koniec roku przekroczyć 3 proc. - informuje Rzeczpospolita.

 Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku będzie o 14 proc. mniej owoców oraz o 7 proc. mniej warzyw niż w 2009 r. Jak prognozuje amerykański departament rolnictwa, zbiory polskich zbóż będą o ok. 10 proc. mniejsze.

Jak informuje Rzeczpospolita Polacy nie będą skłonni znacznie więcej przeznaczać na jedzenie, bo konsumenci nie są przygotowani na to, by płacić więcej za żywność, dlatego spadający popyt będzie hamował inflację.

Jak informuje Rzeczpospolita zdaniem ekspertów firmy spożywcze ograniczą swoje marże niż podniosą ceny, by utrzymać sprzedaż. Wzrost cen jest również uzależniony od kursów walutowych. Jeśli polska waluta się umocni, to żywność z importu będzie zmniejszać ceny w Polsce.


WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12608

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane