REKLAMA
REKLAMA

Analitycy: Ceny żywności wzrosną nawet o 3 proc.

Autor: Rzeczpospolita 27 lipca 2010 08:46

Analitycy: Ceny żywności wzrosną nawet o 3 proc.

Analitycy spodziewają się średniorocznego wzrostu cen żywności na poziomie około 3 proc. rok do roku wobec 1, 6 proc. założonych w czerwcowej projekcji inflacyjnej NBP. W efekcie roczny wskaźnik inflacji może pod koniec roku przekroczyć 3 proc. - informuje Rzeczpospolita.

REKLAMA
 Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku będzie o 14 proc. mniej owoców oraz o 7 proc. mniej warzyw niż w 2009 r. Jak prognozuje amerykański departament rolnictwa, zbiory polskich zbóż będą o ok. 10 proc. mniejsze.

Jak informuje Rzeczpospolita Polacy nie będą skłonni znacznie więcej przeznaczać na jedzenie, bo konsumenci nie są przygotowani na to, by płacić więcej za żywność, dlatego spadający popyt będzie hamował inflację.

Jak informuje Rzeczpospolita zdaniem ekspertów firmy spożywcze ograniczą swoje marże niż podniosą ceny, by utrzymać sprzedaż. Wzrost cen jest również uzależniony od kursów walutowych. Jeśli polska waluta się umocni, to żywność z importu będzie zmniejszać ceny w Polsce.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12967

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 999781

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA