PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Analitycy MG prognozują dalszy wzrost cen, inflacja w kwietniu na poziomie 0,6 proc.

Autor: dlahandlu.pl 14 kwietnia 2011 09:45

Analitycy Ministerstwa Gospodarki spodziewali się niższego tempa wzrostu cen. Jak prognozują, w kwietniu nastąpi dalszy wzrost cen w transporcie. Wolniej niż przed miesiącem powinny rosnąć natomiast ceny żywności, choć ich wzrost nadal będzie wysoki.

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu 2011 r. wzrosły o 0,9 proc. w stosunku do lutego br. Z kolei w porównaniu z marcem 2010 r. były wyższe o 4,3 proc. Analitycy resortu gospodarki oczekiwali niższego tempa wzrostu cen.

Zdaniem MG, ceny w kwietniu powinny wzrastać w tempie zbliżonym do 0,6 proc. Roczny wskaźnik inflacji może wzrosnąć i osiągnąć ok. 4,5 proc. Podstawowym źródłem niepewności pozostaje sytuacja na światowych rynkach żywności oraz paliw.

- Inflacja rośnie, bo drożeje żywność i paliwa. Zwiększa się prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych. Umocni się złoty, bo nasilą się oczekiwania na podwyżkę stóp już maju - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
- W porównaniu z marcem ubiegłego roku ceny żywności wzrosły o 7,3 proc., a paliwa o 13,9 proc. Skutki droższej żywności odczują szczególnie gospodarstwa domowe. W ich budżetach wydatki na nią stanowią bowiem największą pozycję. Wzrost cen żywności i paliw może się przełożyć na osłabienie popytu konsumpcyjnego, który do tej pory ciągnął gospodarkę. Nie wiadomo jeszcze, jak wzrost oczekiwań inflacyjnych osób prywatnych wpłynie na wzrost wynagrodzeń - dodaje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11493

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane