PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Analitycy MG prognozują inflację w maju na poziomie 0,4 proc.

Autor: dlahandlu.pl 16 maja 2011 09:57

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2011 r. wzrosły o 0,5 proc. w stosunku do marca b.r. Według analityków MG, w maju roczny wskaźnik nieznacznie spadnie do około 4,4 proc. Podstawowym źródłem niepewności pozostaje sytuacja na światowych rynkach żywności oraz paliw.

Zarówno ceny żywności, jak i dóbr oraz usług związanych z transportem rosły zgodnie z przewidywaniami MG. Były one głównymi czynnikami powodującymi wzrost inflacji. Wzrost cen żywności o 0,9 proc. podniósł wskaźnik o 0,2pp (pkt. proc.), a 1,7-procentowy wzrost cen dóbr i usług związanych z transportem o kolejne 0,15pp. W dalszym ciągu rosły też ceny obuwia i odzieży (w kwietniu o 1,2 proc.).

W kolejnym miesiącu analitycy MG przewidują stabilizację cen odzieży i obuwia, a także wolniejsze tempo wzrostu cen w transporcie, m.in. w rezultacie ostatnich spadków cen ropy na rynkach światowych. Wolniej niż w kwietniu powinny rosnąć także ceny żywności. Resort ocenia, że ogólny wskaźnik cen w maju będzie rosnąć wolniej, w tempie zbliżonym do 0,4 proc.

- Wzrost cen żywności i paliw może się przełożyć na osłabienie popytu konsumpcyjnego, który do tej pory ciągnął gospodarkę. Nie wiadomo jeszcze, jak wzrost oczekiwań inflacyjnych osób prywatnych wpłynie na wzrost wynagrodzeń - dodaje PKPP Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11517

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane