Analityk: dla spółek handlowych ważniejszy od zysków jest przypływ gotówki

Autor: wnp.pl 2 grudnia 2010 11:28

Analityk: dla spółek handlowych ważniejszy od zysków jest przypływ gotówki

Zdaniem Romana Przasnyskiego, analityka Open Finanse w przypadku większości spółek zajmujących się handlem w czwartym kwartale daje się zaobserwować wyraźny, sięgający od 17 do 30 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału, wzrost przychodów ze sprzedaży.

- Od tej zasady bywają też wyjątki, czyli sytuacje, gdy w trzech ostatnich miesiącach roku przychody ze sprzedaży zdecydowanie spadają. I nie jest to zniżka o kilka, lecz kilkanaście, a nawet 30 proc. - twierdzi analityk.

Tak stało się w ubiegłym roku w przypadku efektu, który jednak miał nadzwyczaj udany trzeci kwartał. Takie sytuacje zdarzają się także potentatom, takim jak Emperia, której przychody w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku zwiększyły się o zaledwie 2 proc., czy Eurocash, który zanotował ich 11 proc. spadek.

Przed nami święta , czyli czas wzmożonej konsumpcji. Analityk zwraca jednak uwagę, że to głównie obiżki i promocje przyciągają klientów. To powszechne zjawisko w Stanach Zjednoczonych. - Często dla handlowców liczy się nie tyle zysk, ale przede wszystkim przychód. Firma bez zysku może radzić sobie dość długo. Bez przypływu gotówki, nie przetrwa. Być może za oceanem potrafią lepiej godzić i jedno i drugie, przynajmniej w handlu - dodał analityk.

Zdaniem Romana Przasnyskiego, dobrą ilustracją zjawiska może być przykład Almy. W przypadku tej spółki, prowadzącej sieć delikatesów, charakteryzującej się niewielkimi obrotami i tym, że od kilkunastu kwartałów niemal nieprzerwanie ponosi stratę z działalności, średnia grudniowa stopa zwrotu jest wyższa, niż dla bez porównania od niej większych i zyskownych Emperii i Eurocash.
Co ciekawe, kurs akcji Almy, która w ostatnim kwartale ubiegłego roku poniosła stratę największą w ciągu kilku ostatnich lat, wzrósł w grudniu 2009 roku o 14,5 proc., w styczniu następnego roku zwiększył się o dalsze 9,5 proc., a w lutym skoczył o kolejne 20 proc. Tak świetnej passy nie miała w tym czasie żadna ze spółek tej branży.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane