Branża handlowa odczuje kryzys w drugim półroczu, ale i tak sektor urośnie w tym roku o 2 proc.

Autor: Parkiet 6 lipca 2009 09:38

- Naszym zdaniem w drugim półroczu rynek handlu FMCG skurczy się, nawet mimo stosunkowo wysokiej inflacji. Bezrobocie będzie rosło, a ludzie coraz częściej będą sięgać po tańsze produkty. Z tego też względu znacznie gorszą dynamikę przychodów zanotują delikatesy - komentuje dla Parkietu Łukasz Kołaczkowski, doradca inwestycyjny Domu Maklerskiego Millennium.

- Spodziewam się, że drugie półrocze będzie nieznacznie gorsze od pierwszego - mówi Parkietowi prezes Emperii Holding, Artur Kawa. Wtóruje mu szef Bomi Andrzej Wojciechowicz. Osłabienia popytu w drugim półroczu oczekuje również Michał Potyra, analityk UniCredit CA IB.

Kryzysu nie widać w wynikach giełdowych spółek Bomi i Eurocashu. - Te firmy zasługują na wyróżnienie, ponieważ bardzo dobrze udaje im się uzyskać efekty synergii z powiększania grupy kapitałowej, co przekłada się w sposób widoczny na wyniki - mówi Tomasz Manowiec, analityk Biura Maklerskiego Banku BGŻ. Z kolei sieć delikatesów Alma Market i spółka Emperia Holding pokazały nieco gorsze wyniki za I kwartał.

Przedstawiciele branży handlowej wskazują, że kryzys wymusił na nich cięcia kosztów. Oszczędności poszukują na wszystkich poziomach. Często korzystają z wydłużania terminów płatności dostawcom. Wiceprezes Almy Market Mariusz Wojdon mówi również, że spółka rezygnuje z mniej korzystnych lokalizacji i szuka nowych.

Analitycy wskazują, że branża handlowa jest bardziej odporna na kryzys niż inne sektory gospodarki. - Wynika to z tego, że w budżetach domowych wydatki na produkty pierwszej potrzeby ograniczane są jako ostatnie - tłumaczy Łukasz Kołaczkowski. Wtóruje mu Tomasz Manowiec. - Generalnie sektor spożywczy (w przeciwieństwie do dóbr trwałych) radzi sobie dobrze - mówi. Z kolei Michał Potyra przewiduje, że w tym roku rynek urośnie o około 2 proc. - To co prawda znacznie poniżej tempa rozwoju z ostatnich dwóch lat (8-10 proc.), ale branża handlowa zachowa się lepiej niż cała gospodarka - przekonuje.

Jak zauważają analitycy, kryzys może sprzyjać konsolidacji branży.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11272

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane