Brytyjczycy wydali blisko 500 mln funtów na polskie produkty spożywcze

Autor: portalspozywczy.pl 4 maja 2009 14:49

Brytyjczycy wydali blisko 500 mln funtów na polskie produkty spożywcze

Żywność już tradycyjnie jest główną kategorią produktów eksportowych z Polski na Wyspy. W ubiegłym roku Brytyjczycy kupili polskie produkty spożywcze o wartości blisko 500 mln funtów. To duży wzrost w porównaniu z 2007 rokiem, kiedy kwota ta wynosiła 388 mln funtów - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Piotr Mikulski, Information Manager w British Polish Chamber of Commerce.

Polska jest coraz ważniejszym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. - Nasz kraj awansował z 26 na 17 miejsce w rankingu największych rynków importowych Wielkiej Brytanii. Ta z kolei znajduje się na liście 5 największych partnerów handlowych naszego kraju z perspektywą wejścia do pierwszej trójki - zauważa Piotr Mikulski.

Uważa się, że polski sektor spożywczy znajduje się obecnie w korzystnym położeniu, szczególnie jeśli porówna się go z innymi gałęziami naszej gospodarki. - W relatywnie niewielkim stopniu został dotknięty recesją na światowych rynkach. Korzysta z otwartego rynku europejskiego, dopłat unijnych, programów wsparcia eksportu, jak realizowana przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową inicjatywa PARPu "Paszport do eksportu", modernizuje się i staje coraz bardziej innowacyjny - wylicza przedstawiciel British Polish Chamber of Commerce.

Rok 2009 jest pod wieloma względami wyjątkowy. - Z pewnością kryzys odbije się na dynamice wzrostu polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii. Nastroje tamtejszych konsumentów są na najniższym poziomie od ponad 5 lat - informuje Mikulski. - Brytyjczycy ograniczają wyraźnie wydatki na droższe towary. Spada konsumpcja w restauracjach. Nie oznacza to jednak, że Brytyjczycy przestali kupować. Trzeba wiedzieć, jakie są najnowsze trendy na tamtejszym rynku i w jaką niszę można wpisać się ze swoim produktem eksportowym - podkreśla.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11056

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane