PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Ceny skupu owoców wyjątkowo niskie

Autor: Gazeta Krakowska 8 września 2009 12:29

Prywatne i spółdzielcze punkty skupu owoców rozpoczęły właśnie tegoroczny sezon skupów. Niestety proponowane ceny za gruszki i jabłka są zdaniem sadowników katastrofalnie niskie - podaje Gazeta Krakowska.

Sadownicy są oburzeni, że po raz kolejny na ich grzbiecie dorobią się pośrednicy. Ich przebitka może wynieść 300 proc. ceny skupu.

- Wczoraj w Łącku proponowano mi cenę 10 groszy za kilogram przemysłówki - mówi Stefan Sopata z Czerńca. 

Adam Maciuszek, prezes Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw - OLSAD twierdzi, że wyznaczenie cen skupu w obecnej chwili przypominać może nieco wróżenie z fusów. Rozwój sytuacji zależy jego zdaniem od kursu euro, od tego czy przetwórcy owoców potrzebują ich na koncentraty, bo być może mają ich pełne magazyny.

 W 2008 r. za jabłko przemysłowe można było uzyskać 15-17 gr za kg, teraz 10-12 gr. Cena za kilogram jabłek konsumpcyjnych wynosi średno w całym powiecie nowosądeckim i limanowskim 40-80 gr. Tymczasem cena wyprodukowania kilograma jabłek to 60-65 gr. Do tego trzeba jeszcze zatrudnić zbieraczy. Kiedy porównać te ceny z cenami w sklepach, to pretensje sadowników wydają się w pełni uzasadnione.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11517

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane