Ceny truskawek w tym sezonie mogą być wysokie

15 maja 2012 10:32

Stan plantacji truskawek w kraju budzi obawy o poziom tegorocznych zbiorów. Wielu ekspertów ocenia, że będzie on stosunkowo niski, co przełoży się na wysokie ceny skupu. Czynnikiem, który będzie wywoływał presje na wzrost cen będzie z pewnością również poziom zapasów mrożonych truskawek. W Unii Europejskiej obecnie kształtuje się on na bardzo niskim poziomie - podali analitycy Banku BGŻ.

Niemniej bardzo ważnym czynnikiem dla kształtowania się cen truskawek będzie także produkcja w Chinach, również znaczącego pod względem ilości, dostawcy mrożonych truskawek do krajów Unii Europejskiej. Z roku na rok import tego produktu z Chin do krajów Unii Europejskiej się zwiększa. W 2011 r., według danych Eurostatu, wyniósł on 68 tys. t, tj. o 24 proc. więcej niż rok, a także o 48 proc. więcej niż dwa lata wcześniej. Wzrost importu jest możliwy dzięki dość silnemu wzrostowi produkcji mrożonych truskawek w tym kraju, ze względu na silnie rosnącą powierzchnię uprawy tych owoców. Dzięki wolniej rosnącej konsumpcji owoców deserowych pozwala to na przeznaczanie większej ilości owoców do sektora przetwórczego. Według danych USDA, produkcja mrożonych truskawek w Chinach w 2012 roku ma wynieść 150 tys. t, w stosunku do 110 tys. t w roku poprzednim. Według opinii Foodnews (nr 19/2012) oczekiwania co do zbiorów truskawek w tym kraju są dobre, co może spowodować spadek cen mrożonek pochodzących z tego kraju. Obecnie ceny truskawek chińskich są niższe od tych pochodzących z Polski i kształtują się na poziomie 1,35 USD/kg. Kilogram polskich mrożonych truskawek odmiany Senga Sengana (kl. II 25-35 mm) obecnie na rynku europejskim kosztuje 1,80 euro/kg.

Zapasy mrożonych truskawek uzupełniane są dostawami m.in. z Maroko w cenie 1,30-1,50 euro/kg. Egipt ze względu na słabe zbiory nie jest aktualnie znaczącym graczem na rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Marta 2012-05-15 17:09:45

    Nie dajmy się zwariować! Jeden rok mogę nie kupować truskawek.Zresztą mam jeszcze zapasy truskawek mrożonych. A robienie przetworów w słoikach uzależniam od cen cukru .

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11051

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane