Ceny wieprzowiny w najbliższych miesiącach będą się systematycznie obniżały

Autor: portalspozywczy.pl 30 grudnia 2009 12:34

W związku z umacnianiem się złotówki oraz stosunkowo niskim popytem na wieprzowinę, jej ceny w najbliższych miesiącach będą się systematycznie obniżały. Na poziom cen żywca główny wpływ będą miały kursy walut i sytuacja podażowo-popytowa - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Zatrudnienie w branży utrzymuje się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. - Niestety, zmniejszeniu uległy środki własne w obrocie i zysk netto. Zadłużenie długookresowe jest na poziomie podobnym do zeszłorocznego - informuje Witold Choiński. - Utrzymują się również dosyć wysoko inwestycje - dodaje.
Rok 2009 nie zaczął się dla branży mięsnej najlepiej. - Pogłowie trzody chlewnej spadło do niespotykanego od wielu lat stanu 14 mln szt, a co za tym idzie spadły również uboje trzody chlewnej do ok. 19 mln szt. W stosunku do roku ubiegłego, który też w produkcji był rokiem spadkowym stanowiło to blisko 10 proc. spadek - mówi prezes Polskiego Mięsa. - Optymistyczne jest jednak to iż pogłowie trzody chlewnej zaczęło się odbudowywać. Jest szansa, że do końca roku 2009 może się zbliżyć do 15 mln sztuk. Pozytywem jest również to, że odbudowa stad następuje w dużych gospodarstwach rolnych, co może spowodować w przyszłości mniejsze wahania cenowe na rynku - zaznacza.
Brak krajowego surowca i wysokie ceny spowodowały wysoki import mięsa z krajów UE, głównie z Niemiec i Danii. - Import w roku 2009 może osiągnąć skalę nawet ponad 500 tys. ton - prognozuje Choiński.
Jeśli chodzi o wołowinę, jej ceny w 2009 roku były w Polsce dosyć stabilne. - Opłacalność chowu w największym stopniu zależy od cen mleka, żywca oraz pasz. Dużym stymulatorem popytu na polską wołowinę jest głównie deficyt tego mięsa w UE. Z roku na rok jest on coraz większy - ocenia prezes Związku Polskie Mięso. - Ceny mięsa wołowego w dużym stopniu będą zależały od cen w UE. Możliwości sprzedaży mogą być jednak ograniczone poprzez większy import mięsa z poza UE, głównie z Ameryki Południowej. W kraju ceny wołowiny w najbliższych miesiącach nie powinny ulec zmianie - dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11022

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane