PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Ceny żywności będą rosnąć wolniej niż dotychczas

Autor: Dziennik 7 lipca 2009 12:58

Żywność jeszcze tanieje, co jest normalne dla tej pory roku. Analitycy sprzeczają się co do ocen skali spadków cen i perspektywy na najbliższe miesiące. Według "Dziennika" konsumenci muszą się jednak przygotować na to, że po sezonowych spadkach przyjdzie wzrost cen produktów spożywczych.

Zdaniem analityków Banku BGŻ w czerwcu ceny żywności spadły średnio o 0,6 proc. w porównaniu z majem. Według ekspertów to przede wszystkim zasługa spadku cen owoców o 9 proc. oraz warzyw o 6 proc.

Jak pisze "Dziennik" nieco inaczej sytuację na rynku widzą specjaliści z banku PKO BP według, których owoce potaniały aż o 20 proc, a warzywa o 2 proc. Średni spadek cen żywności wyniósł zaś 0,8 proc.

Zupełne inaczej kwestię cen żywności widzi przedstawicielka banku BPH, według której w czerwcu żywność podrożała o 0,5 proc. a nie staniała. Wszystko przez ulewne deszcze które, zmniejszyły zbiory warzyw i owoców.

Według ekspertów IERGŻ deszcze zbyt mocno nie zaszkodziły zbiorom (najmocniej ucierpiały truskawki, warzywa prawie wcale). Spadki cen żywności nastąpią, jednak będą one dużo niższe niż roku w ubiegłym. Powodem jest m.in. spadek popytu na żywność, który jest spowodowany malejącą dynamiką wynagrodzeń i pogarszającą sytuacją na rynku pracy.

Według analityków, od września ceny znów zaczną rosnąć, ale powoli. Wzrosną ceny produktów mleczarskich, wolniej niż dotychczas rosnąć będą ceny mięsa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11458

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane