Drożeje żywność, wzrasta inflacja

Autor: TVN24 16 kwietnia 2009 09:10

Polska nie uczestniczy w kryzysowym trendzie spadku cen towarów i usług konsumpcyjnych. W marcu wzrosły one o 0,7 proc. w porównaniu do lutego, a do marca 2008 roku - o 3,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik wyższy niż szacowali ekonomiści i Ministerstwo Finansów.

Średnia prognoza ankietowanych przez agencje ekonomistów zakładała średnioroczne tempo wzrostu cen na poziomie 3,4 proc., a resort finansów szacował go na 3,5 proc. Prognoza miesiąc do miesiąca mówiła o 0,5 proc. Miesiąc temu ceny rosły w tempie 3,3 proc. rocznie i 0,9 proc. miesięcznie.

W marcu najszybciej rosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych (1,9 proc. m/m), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (1 proc.) oraz paliwa (0,9 proc.).

W ciągu roku najbardziej, bo o 13,9 proc. podrożały nośniki energii. O ponad 9 proc. droższe były napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 4,8 proc. i to one miały największy wpływ na cały wskaźnik, bo stanowią aż jedną czwartą koszyka inflacyjnego. Znacznie tańsze niż przed rokiem były z kolei paliwa, których cena spadła o 12,5 proc. oraz odzież i obuwie - 8 proc.

Ekonomiści spodziewają się, że na skutek spowolnienia gospodarczego na świecie w kolejnych miesiącach nastąpi powolny spadek tempa wzrostu cen, tak jak dzieje się to w wielu krajach dotkniętych kryzysem. Dodają, że ich poziom w marcu duży wpływ miał słaby złoty, który podniósł ceny importowanych towarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11008

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane