PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Duża podwyżka cen karpia i śledzi

Autor: portalspozywczy.pl 14 grudnia 2011 16:24

Duża podwyżka cen karpia i śledzi

Według ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w tym roku zapłacimy za ryby o 10-15 proc. więcej. Jak ocenia Instytut, w okresie styczeń-październik tego roku, w porównaniu do stycznia-października roku ubiegłego ceny ryb wzrosły średnio już ponad 7 proc. A w ostatnim kwartale, szczególnie zaś w grudniu, dynamika będzie na pewno przyspieszać.

Najbardziej podrożeją śledzie, których cena w imporcie już wzrosła o około 50 proc. Dlatego wzrost cen w detalu nawet o 15 proc. nie zrekompensuje tej zwyżki i hurtownie oraz sklepy będą musiały ograniczać marże praktycznie do zera, aby nie doprowadzić do szoku cenowego. Potwierdzają to sami hurtownicy. - Wzrost cen detalicznych nie jest równy wzrostowi cen u importerów, bo sklepy i hurtownie schodzą ze swojej marży. Wiedzą, że klienci nie są w stanie zapłacić zbyt wysokiej finalnej ceny - mówi nam przedstawicielka hurtowni na jednej z giełd rolnych w województwie mazowieckim.

Śledzie drożeją już od końca wakacji. Jeszcze w sierpniu tego roku na giełdach rolnych kilogram matiasa kosztował około 10 zł, za płaty śledzia solonego płacono ponad 9 zł. Od tamtej pory ceny poszły w górę o 10-30 proc. i w ostatnim tygodniu listopada za matiasa trzeba już płacić ponad 11 zł, a za śledzia solonego powyżej 12 zł za kilogram.

Eksperci prognozują spadek produkcji karpia w Polsce o 5-10 proc. Produkcja może wynieść nawet poniżej 15 tys. ton. Tymczasem jeszcze kilka lat temu odławiano w polskich stawach ponad 20 tys. ton. W 2009 roku było to około 18 tys. ton, a w słabym już 2010 roku 15,5 tys.
Dlatego nie dziwi wzrost cen karpi w hurtowniach i sklepach. IERiGŻ przewiduje, że ceny karpi będą wyższe co najmniej o 10 proc., a w handlu tradycyjnym, targowiskowym wzrost wyniesie 15 proc. Rybacy szacowali niedawno, że ceny tej ryby w sklepach osiągną w grudniu poziom od 14 do 15 zł za kilogram, a w sprzedaży hurtowej od 11 do 12 zł za kilogram. Z kolei Towarzystwo Promocji Ryb Pan Karp szacowało, iż za kilogram karpia przed świętami Bożego Narodzenia w tradycyjnym sklepie trzeba będzie zapłacić 15-17 zł. 

Czytaj więcej w artykule: Za świątecznego karpia i śledzia zapłacimy więcej 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Marta 2011-12-15 00:01:49

    Myśle ,że warto poczytać    .....rybynapolskimrynku.pl/2010/10/substancje-niepozadane-w-rybach-morskich-i-hodowlanych/

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11109

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane