Dyrektor PFPŻ: Decyzja ministra dotycząca "opłat półkowych" pomoże uporządkować dystrybucję żywności

Autor: portalspozywczy.pl 14 sierpnia 2009 13:22

Najnowsza inicjatywa ministra rolnictwa, aby zbadać zgodność z prawem stosowanych w umowach handlowych klauzul, to dobry krok w kierunku merytorycznego i systemowego podejścia do zasad funkcjonowania kanałów dystrybucji żywności w Polsce - uważa Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Wkrótce na ręce prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafi wniosek ministra rolnictwa o zbadanie zgodności z prawem pobierania od producentów opłat dodatkowych przez sieci handlowe. Według Marka Sawickiego opłaty za usługi, które producenci żywności muszą płacić sieciom sięgają nawet 30-40 proc. ceny sprzedawanego w sklepach towaru.

Zdaniem Dyrektora PFPŻ to dobry sygnał, że minister postanowił uwzględnić w końcu postulaty dotyczące rozwiązania prawdziwego problemu.
- Zmieniło się również podejście z podmiotowego na przedmiotowe, czyli nie ważne jaka sieć polska czy zagraniczna, ale ważne jakie praktyki stosuje. To dobry sygnał, że minister chce rozwiązań systemowych opartych o literę prawa, a nie o dyskryminację tej czy innej grupy przedsiębiorców. Ważne, aby minister wysłuchał postulatów do końca, gdyż samo określenie przez UOKiK, co jest dozwolone co nie, nic nie zmieni - podkreśla Andrzej Gantner.

Obecnie producenci płacą sieciom handlowym m.in. opłaty za wejście do sieci, miejsce na półce, za usługi promocyjne i reklamowe, opłaty z tytułu otwarcia nowego sklepu i urodzin już działającego obiektu i za usługi marketingowe. Muszą także udzielać rabatów i upustów np. z okazji wyprzedaży, promocji, czy z tytułu obsługi merchandisingowej.

- Wystarczy rozszerzyć uprawnienia kontrolne UOKiK i podległej mu Inspekcji, a temat niedozwolonych klauzul w umowach handlowych powinien w ciągu kilku miesięcy się skończyć. O ile prawo będzie wystarczająco represyjne - podkreśla Gantner. Jego zdaniem kara w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu powinna w zupełności wystarczyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11051

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane