Eksperci: żywność może podrożeć o 5-6 proc.

Autor: Rzeczpospolita 25 sierpnia 2010 09:12

Ministerstwo finansów przekonuje, że zmiany w podatkach od towarów i usług, które od nowego roku zamierza wprowadzić rząd, w niewielkim stopniu odbiją się na cenach żywności. Jednak ekonomiści ostrzegają, że może nie być tak kolorowo i jedzenie będzie droższe o 5 - 6 proc. - czytamy w Rzeczpospolitej.

Zdaniem ekspertów na podwyżkę cen artykułów spożywczych wpłynie zarówno podniesienie stawek VAT ale także sytuacja na rynku - czyli złe warunki pogodowe, niższe do 15 proc. zbiory zbóż. A to wszystko może przełożyć się na znaczny wzrost cen, nawet o 5 - 6 proc. w stosunku do tegorocznych

Jak informuje Rzeczpospolita zdania są jednak podzielone. Zdaniem wiceministra finansów podwyżka VAT na żywność nieprzetworzoną, czyli mięso, warzywa, owoce, ziarna, o 2 pkt proc. przy jednoczesnej obniżce podatku na pozostałe artykuły żywnościowe z 7 do 5 proc., spowoduje, że zmiany VAT pozostaną neutralne dla domowych budżetów.

Zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową droższa żywność wpłynie na spadek konsumpcji szczególnie biedniejszych grup społeczeństwa. Jego zdaniem ich wydatki mogą się skurczyć nawet o 20 - 30 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11022

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane