PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Firmy przetwórcze będą miały problem ze skupem tegorocznych truskawek

Autor: portalspozywczy.pl 8 czerwca 2009 12:54

W bieżącym roku zakłady przetwórcze znalazły się w bardzo trudnej sytuacji przed rozpoczynającym się sezonem skupu truskawek, ponieważ w ich magazynach znajdują się jeszcze duże ilości soku zagęszczonego i półproduktów z truskawek pochodzących z ubiegłorocznych zbiorów.

- W sezonie 2008/9 poziom produkcji zagęszczonego soku truskawkowego w Polsce nie odbiegał od średniej z ostatnich kilku lat. Na początku sezonu nie było żadnych sygnałów, że mogą być problemy z zagospodarowaniem tej ilości, dlatego dużym zaskoczeniem jest obecne małe zainteresowanie odbiorców tym produktem. Nie jest dla nas zrozumiałe, dlaczego wysokiej jakości produkty z truskawek, jakimi są soki zagęszczone czy puree nie znajdują aktualnie zbytu. Efektem tego są duże zapasy, co może mieć wpływ na tegoroczny poziom produkcji tych produktów - informują przedstawiciele Krajowej Unii Producentów Soków.

Według KUPS jeszcze bardziej niepokojąca jest sytuacja związana z brakiem zainteresowania odbiorców polską truskawką mrożoną. W ubiegłym roku zamrażalnie skupiły duże ilości truskawek po zbyt wysokich cenach nieadekwatnych do obecnych cen eksportu truskawki mrożonej. Co więcej, pomimo niższej ceny jaką oferują eksporterzy truskawki mrożonej z Chin jak i Turcji to również nie znajduje ona nabywców.

Pozostają pytania czy barierę stanowią ceny na rynku pogrążonym w recesji, konkurencja zagraniczna czy też mamy do czynienia ze zmianami gustów konsumentów - pyta KUPS.

Nadprodukcja powyższego asortymentu i mniejsza chłonność rynku doprowadziły do problemów z ich sprzedażą na rynku krajowym i z eksportem. Przed tegorocznym sezonem zakłady przetwórcze zmuszone zostały zatem mocno korygować swoje plany produkcyjne a niektóre z nich, mając problemy ze zbytem swoich produktów, w ogóle zrezygnowały z przerobu truskawek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11517

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane