REKLAMA
REKLAMA

Grupa Bomi: 12,3 mln zł straty mimo 85 proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży

Autor: portalspozywczy.pl 6 maja 2009 10:09

Grupa Kapitałowa Bomi wypracowała w 2008 roku przychody ze sprzedaży w wysokości blisko 904 mln zł, czyli o prawie 85 proc. więcej, aniżeli rok wcześniej. Wynika to przede wszystkim z faktu połączenia z Rast oraz zakupu prawie 95 proc. akcji spółki Rabat Pomorze. Prognoza wyników na rok 2009 zakłada 1,64 mld zł przychodów oraz 43,8 mln zł zysku netto.

REKLAMA

Na wynik netto zanotowany po IV kwartałach 2008 roku znaczący wpływ miały koszty związane z procesem łączenia operacyjnego działalności wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy poniesione przez spółkę w IV kwartale. Najważniejsze pozycje kosztów konsolidacyjnych i odpisów jednorazowych to pokonsolidacyjne odpisy związane z utratą wartości majątku obrotowego, a także koszt zmiany systemów informatycznych w zakresie operacyjnym oraz finansowo-księgowym.

Według szacunków zarządu łączna wysokość kosztów konsolidacyjnych, odpisów jednorazowych i kosztów związanych z uruchamianiem nowych sklepów wyniosła 26,7 mln zł. W efekcie narastająco od początku roku Grupa zanotowała stratę w wysokości 12,3 mln zł.

- Wbrew pozorom jesteśmy zadowoleni z uzyskanych w 2008 roku wyników finansowych. Podejmując decyzję o połączeniu z Rast S.A. i zakupie akcji Rabat Pomorze S.A. byliśmy świadomi, iż będzie to proces bardzo kapitałochłonny, jednak równocześnie niezwykle korzystny dla przyszłego rozwoju Grupy. Połączenie w jednym organizmie uzupełniających się podmiotów - delikatesów, supermarketów oraz sklepów osiedlowych, a także posiadanie własnej sieci dystrybucji w dłuższej perspektywie przełoży się pozytywnie na wypracowywane przez Grupę wyniki. - wyjaśnia Andrzej Wojciechowicz, prezes P.P.H. Bomi S.A. Po wyeliminowaniu zdarzeń o charakterze jednorazowym zysk netto w całym 2008 roku wynosi 13,7 mln zł

Przychody netto pro forma, czyli zakładające pełną konsolidację Grupy od początku 2008 roku wyniosły 1,48 mld zł. Z kolei zysk netto pro forma skorygowany o zdarzenia jednorazowe osiągnął wysokość 23,7 mln zł.

Na odnotowany w 2008 roku wzrost sprzedaży wpłynął również rozwój organiczny spółki oraz zwiększenie sprzedaży istniejących sklepów. Otwartych zostało 6 delikatesów (Konin, Sopot, Białystok, Piła, Szczecin i Gdańsk) i 2 supermarkety (Olsztyn i Racibórz). 2008 rok Grupa zamknęła z 32 sklepami delikatesowymi BOMI, 20 supermarketami Rast oraz 1340 franczyzowymi sklepami osiedlowymi (1132 obiektów w ramach Sieci 34 i 208 sklepów sieci eLDe).

 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12554

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA