PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

GUS: Ceny napojów alkoholowych wzrosły o 4,5 proc. r/r

Autor: PAP 16 listopada 2010 08:46

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 0,5 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,8 proc., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). We wrześniu inflacja roczna wyniosła 2,5 proc. r/r.

W październiku największy wzrost odnotowano w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" - o 4,5 proc. r/r, w tym żywność o 5,3 proc. r/r.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,1 proc.), a także opłat związanych z mieszkaniem (o 0,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,24 pkt proc. i o 0,13 pkt proc. podał GUS.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [2,8 proc. - ISB] miały podwyżki cen żywności (o 5,3 proc.) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 3,5 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,14 pkt proc. i o 0,89 pkt proc.

Dziesięciu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w październiku 2,8 proc. r/r. Prognozy oscylowały w wąskim przedziale 2,7 proc. a 2,9 proc., przy średniej na poziomie 2,78 proc. Resort finansów szacował październikowy poziom wskaźnika inflacji na 2,9 proc., a Ministerstwo Gospodarki na 2,7 proc..

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11364

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane