GUS: Ceny towarów i usług wzrosły o 4 proc.

Autor: PAP 15 maja 2012 14:21

GUS: Ceny towarów i usług wzrosły o 4 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 4,0 proc. w stosunku do kwietnia 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu o 3,9 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,5 proc.PIOTR KALISZ, CITI HANDLOWY

Zdaniem Piotra Kalisza z banku Citi Handlowy, dane są zgodne z oczekiwaniami. "Ceny żywności rosną w umiarkowanym tempie, zgodnie z trendami obserwowanymi na rynku rolnym. Wzrost cen w kategorii odzież i obuwie okazał się trochę silniejszy od oczekiwań. Patrząc na ogólne trendy inflacyjne, można się spodziewać, że w czerwcu możemy mieć do czynienia z niewielkim wzrostem inflacji w wyniku Euro 2012. Potem inflacja będzie oscylowała w okolicach 4,0, by na początku przyszłego roku spaść w okolice 2,5 proc."

Rafał Bencki z ING uważa, że inflacja wzrosła powyżej konsensusu z uwagi na wyższą inflację bazową, która wzrosła w okolice 2,6-2,7 proc. "Było to wynikiem wzrostu cen z kategorii odzież i obuwie przekraczającego to, co zazwyczaj ma miejsce w tym miesiącu. Pozostałe elementy inflacji bazowej raczej stabilizowały się, albo spadały. W pozostałych elementach nie było większych zaskoczeń. Dla RPP dane raczej neutralne. Najbliższe miesiące raczej nie przyniosą zmiany poziomu stóp".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10724

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane