PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

GUS: ceny w maju wyższe o 1,8 proc. w porównaniu do ubiegłego roku

Autor: PAP 16 czerwca 2010 09:16

Ceny żywności wzrosły w maju w porównaniu z kwietniem o 0,7 proc. Od maja ub.r. żywność i używki podrożały o 1,8 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Od stycznia tego roku do maja żywność, napoje, alkohole i tytoń podrożały w sumie o 2,8 proc. Ceny produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,9 proc., a ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych - o 2,6 proc.

Ceny żywności w maju br. wzrosły o 0,7 proc. mdm wobec 0,8 proc. w kwietniu br. Najbardziej podrożały owoce - o 12,9 proc., zdecydowały o tym czynniki sezonowe. Wyższe niż przed miesiącem były ceny warzyw, artykułów mlecznych - jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych, mleka oraz masła (po 0,4 proc.). Więcej niż w kwietniu br. konsumenci płacili za sery i miód (o 0,3 proc.), a także pieczywo (o 0,2 proc.).

Tańsze natomiast były jaja, które średnio kosztowały o 1,1 proc. mniej niż w kwietniu. Po raz kolejny w maju spadła cena cukru (o 1,0 proc.) i ryżu (o 0,9 proc.). Mniej kosztowało także mięso wieprzowe (o 0,5 proc.) i drób (o 0,2 proc.).

W maju br., podobnie jak miesiąc wcześniej, ceny napojów bezalkoholowych obniżyły się przeciętnie o 0,1 proc., w tym wód mineralnych i soków - po 0,2 proc. Ceny kawy utrzymały się na poziomie z kwietnia br. Odnotowano natomiast dalszy wzrost cen herbaty (o 0,3 proc.). Więcej w maju trzeba było zapłacić za napoje alkoholowe - o 0,2 proc. i wyroby tytoniowe - o 0,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11419

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane