GUS: nastroje konsumentów w kwietniu bez zmian

Autor: GUS, www.dlahandlu.pl 24 kwietnia 2012 15:00

W kwietniu 2012 r., podobnie jak w poprzednim miesiącu, nie zanotowano istotniejszych zmian w tendencjach nastrojów konsumenckich społeczeństwa - podał GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, w kwietniu 2012 r. nie zmienił się w stosunku do poprzedniego miesiąca i utrzymał na poziomie -30,3 pkt proc. Poziom tego wskaźnika jest niższy o 3,5 pkt proc. od wyniku z kwietnia poprzedniego roku.

Na utrzymanie się w kwietniu 2012 r. wartości bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej na poziomie podobnym jak poprzednim miesiącu wpłynęły rzede wszystkim lepsze oceny obecnego dokonywania ważnych zakupów dla gospodarstw domowych (o 1,7 pkt proc.). W tym samym kierunku, ale nieznacznie, oddziaływały oceny zaistniałych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (poprawa o 0,4 pkt proc.).

Negatywnie natomiast oddziaływały pozostałe badane czynniki, w szczególności dotyczące ocen zaistniałych oraz oczekiwanych zmian w sytuacji ekonomicznej kraju (pogorszenie ocen o 0,9 i 0,8 pkt proc.).

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,2 pkt proc. i ukształtował na poziomie -34,7 pkt proc. Wartość tego wskaźnika była jednak niższa niż przed rokiem o 4,9 pkt proc.

Korzystniejszy poziom wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, ukształtowany został poprzez poprawę oczekiwań społeczeństwa odnośnie kierunków zmian w poziomie bezrobocia (poprawa ocen o 3,5 pkt proc.) oraz perspektyw oszczędzania pieniędzy (poprawa ocen o 2,5 pkt proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11084

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane