PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

GUS: we wrześniu największy wzrost cen w branży żywnościowej

Autor: dlahandlu.pl 22 września 2010 15:04

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest we wrześniu oceniany pozytywnie, podobnie jak w sierpniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Bieżąca sprzedaż jest ograniczana w większym stopniu niż przed miesiącem co powoduje, że zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy na najbliższe miesiące przewidują jednak zwiększenie sprzedaży.

We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu jest zbliżony do notowanego w sierpniu i wynosi plus 3. Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują znaczny spadek sprzedaży, jednak przewidywania w tym zakresie są bardziej optymistyczne niż prognozy z sierpnia. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów towarów. W związku z tym ilość towarów zamawianych u dostawców może być zwiększana w nieco mniejszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem.

Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań finansowych oceniana jest bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są nieznacznie negatywne.

Ze wszystkich badanych grup firm handlowych, największy wzrost cen zarówno bieżących jak i przyszłych (szybszy niż w ubiegłym miesiącu), jest odnotowywany w branży żywnościowej. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznacznie zmniejszyć zatrudnienie, w stopniu mniejszym niż prognozowano w sierpniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11493

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane