PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

IERiGŻ: Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosną o ok. 2 proc.

Autor: PAP 11 października 2012 16:30

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w okresie od października do grudnia tego roku wzrosną o ok. 2 proc. - ocenia w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W całym 2012 r. żywność i napoje bezalkoholowym nie powinny podrożeć o więcej niż 4 proc.


"Utrzymująca się niska dynamika popytu i bardzo niska presja płacowa będą głównymi czynnikami hamującymi tempo wzrostu cen żywności w IV kwartale br. Przewiduje się, że w okresie październik - grudzień 2012 r. ceny towarów żywnościowych i napojów bezalkoholowych mogą zwiększyć się o około 2 proc., wobec wzrostu o 3 proc. w analogicznym okresie przed rokiem. W grudniu br., w porównaniu z grudniem 2011 r. ich wzrost nie powinien przekroczyć 4 proc." - napisano w biuletynie IERiGŻ.

Zdaniem IERiGŻ, należy się liczyć z dalszym wzrostem cen mięsa i jego przetworów, głównie z uwagi na pogłębiający się trend spadkowy w chowie trzody chlewnej.

"Utrzymujące się korzystne tendencje w eksporcie, wzrost kosztów produkcji i popytu krajowego będą sprzyjały wzrostowi cen drobiu. Stabilizująco na ceny drobiu będzie oddziaływało spodziewane zwiększenie produkcji. Spadek krajowej produkcji i podaży żywca wołowego będzie skutkował wzrostem cen wołowiny, hamowanym przez redukcję eksportu i popytu wewnętrznego" - napisano.

"Przewiduje się, że w grudniu br. ceny detaliczne mięsa wieprzowego mogą być o około 5 proc. wyższe, a wołowego i drobiowego o 8-10 proc. wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wzrostowi krajowych cen mięsa w IV kwartale br. sprzyjać będzie także utrzymujący się wysoki poziom cen wieprzowiny i wołowiny w UE. Przypuszczalnie w całym sezonie 2012/2013 światowe ceny mięsa pozostaną na relatywnie wysokim poziomie z uwagi na wzrost kosztów pasz spowodowany suszą i spadkiem zbiorów zbóż, w tym zwłaszcza kukurydzy w USA" - dodano.

Instytut ocenia, że w IV kwartale br. pod wpływem wzrostu popytu krajowego i eksportu mogą zwiększyć się ceny artykułów mleczarskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11446

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 508972

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane