REKLAMA
REKLAMA

IERiGŻ: jeszcze w tym roku żywność zdrożeje o 5 proc.

Autor: PAP 1 września 2010 19:15

IERiGŻ: jeszcze w tym roku żywność zdrożeje o 5 proc.

Ceny żywności w tym roku wzrosną o 5 proc. - prognozuje dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) prof. Andrzej Kowalski. Najmocniej podrożeją owoce i warzywa - informuje PAP.

REKLAMA
- Byliśmy przekonani, że ceny żywności w tym roku nie będą tak szły w górę, jednak pogoda sprawiła, że teraz prognozujemy, że w 2010 roku ceny żywności w okresie styczeń-grudzień 2010 r. wzrosną o 5 proc. - powiedział w środę PAP Kowalski. Szacuje on, że największe podwyżki cen dotyczą warzyw i owoców.

Wzrost cen warzyw znacznie przekroczy 10 proc., w niektórych przypadkach wzrost sięgnie nawet 20 proc. Bardzo źle wygląda sytuacja z owocami, szczególnie w przypadku jabłek i wiśni. Wzrost cen owoców można szacować na 10 proc. - powiedział.

- Stabilne wydają się być ceny wieprzowiny - jeżeli nastąpi wzrost to bardzo niewielki, maksymalnie o 1,5 proc. Mięso drobiowe, o ile zmniejszy się eksport, może potanieć. Jeśli eksport się nie zmniejszy, to nastąpi stabilizacja cen - dodał Kowalski.

Jego zdaniem, detaliczne ceny przetworów mlecznych będą zbliżone do zeszłorocznych. Jeśli nastąpi wzrost to niewielki, rzędu 1-1,5 proc. - dodał.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4835

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA