IERiGŻ: Od września ceny żywności zaczną rosnąć, jednak wolniej niż w 2008 r.

Autor: PAP 15 września 2009 09:17

IERiGŻ: Od września ceny żywności zaczną rosnąć, jednak wolniej niż w 2008 r.

Od września ceny żywności zaczną rosnąć, jednak tempo wzrostu będzie znacznie wolniejsze niż miało to miejsce w roku ubiegłym - ocenia Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

"Obserwacje rynku wskazują, że ceny żywności po sezonowym spadku w sierpniu br., od września zaczną rosnąć, lecz w tempie dużo wolniejszym niż przed rokiem" - napisała Świetlik w co miesięcznej analizie rynku żywnościowego.
"Istotnym czynnikiem dynamizującym wzrost cen żywności może być wzrost cen paliw, a spowalniającym - bariera popytu nasilająca się pod wpływem negatywnych tendencji na rynku pracy i pogorszenia sytuacji dochodowej ludności" - dodała.
Jej zdaniem dobre zbiory zbóż, rzepaku i - spodziewane - warzyw gruntowych będą wpływały stabilizująco na ceny produktów roślinnego pochodzenia.
"Tempo wzrostu cen mięsa wieprzowego, będzie hamowane przez spadek popytu wewnętrznego, ograniczone możliwości eksportu na wschód i opłacalny import z zachodu oraz spodziewane w końcu 2009 r. przejście do wzrostowej fazy cyklu świńskiego" - ocenia ekspert.
"Umacnianie się złotego i spadek cen wołowiny na unijnym rynku może spowodować spowolnienie dynamiki eksportu oraz cen bydła i mięsa wołowego w Polsce" - dodaje.
Świetlik przewiduje także, że w IV kwartale br. zahamowaniu ulegnie spadkowa tendencja cen artykułów mleczarskich.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10924

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane