IH: Miód pod marką własną sieci handlowych jest dobrej jakości i dobrze oznakowany

Autor: IH, www.dlahandlu.pl 18 maja 2012 09:36

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp. przeprowadził 4 kontrole jakości i prawidłowości oznakowania miodu oferowanego pod marką sieci handlowej. W czasie kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Celem kontroli było zbadanie jakości handlowej miodów oferowanych pod marką sieci handlowych, w stosunku do obowiązujących przepisów i deklaracji producentów, zamieszczonych w oznakowaniu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wykrywanie zafałszowań, oraz ocena prawidłowości zamieszczania na etykietach wszystkich wymaganych prawem żywnościowym oznaczeń - w tym rzetelności informowania konsumentów o pochodzeniu miodu.

Kontrolą objęto 4 sklepy sieci handlowych: w Łagowie Lubuskim, Strzelcach Krajeńskich i Zielonej Górze. W toku kontroli badaniem objęto łącznie 8 partii miodów z domieszką miodów spoza UE.

Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że badane próbki miodów odpowiadały wymaganiom jakościowym zawartym w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 października 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu (Dz. U. Nr 181, poz.1773 ze zm.) oraz deklaracjom producentów podanym na opakowaniach.

W ramach kontroli oznakowania miodu sprawdzono, czy kontrolowani przedsiębiorcy posiadają dowody dostaw lub inne dokumenty identyfikujące dostawców ocenianych partii miodu. Nieprawidłowości nie stwierdzono.

Sprawdzono również czy znajdujące się w sprzedaży miody nie są oferowane po upływie daty minimalnej trwałości podanej przez producentów na opakowaniach jednostkowych. Badaniem objęto 8 partii miodów. Nieprawidłowości nie stwierdzono.

W przypadku partii badanych laboratoryjnie sprawdzono zgodność zawartości netto z rzeczywistą. Badaniem objęto 6 partii (18 próbek), nieprawidłowości również nie stwierdzono.

Nieprawidłowośći niestwierdzono również jeśli chodzi o przechowywyanie towarów oraz zgodności z dokumentami prowadzonej przez przedsiębiorców działalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11084

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane