PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

IH: Nieprawidłowości w 84 proc. skontrolowanych sklepów w małych miejscowościach i na wsiach

Autor: dlahandlu.pl 10 czerwca 2011 11:46

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi w I kwartale 2011 r. przeprowadził kontrole w 61 sklepach zlokalizowanych w małych miejscowościach oraz na terenach wiejskich.

Ich celem było sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania placówek w szczególności w zakresie legalności i rzetelności ich działania, a także przestrzegania przepisów regulujących zasady obrotu towarowego oraz przepisów dotyczących ochrony konsumentów.

Nieprawidłowości stwierdzono w 51 sklepach czyli w 84 proc. placówek objętych kontrolą.

Badaniem objęto 1.737 partii towarów o łącznej wartości 42.760 zł, z których zakwestionowano 267 partii wartości 4.278 zł, co stanowiło 15,4 proc. partii badanych.

Nieprawidłowości wykryto m.in. w zakresie reztelności obsługi (zawyżenie wartości sprzedawanych towarów), złym oznakowaniu towarów spożywczych, złych warunków przechowywania towarów, przeterminowanych produktów oraz nieprzestrzeganiu przepisów o cenach.

W związku z ustaleniami kontroli w 49 przypadkach nałożono mandaty karne kredytowane na łączną kwotę 10.750 zł; w 29 przypadkach wydano decyzje zarządzające wycofanie z obrotu handlowego 210 partii produktów łącznej wartości 2736 zł po upływie okresów trwałości; w 3 przypadkach zastosowano art. 41KW; w 2 przypadkach wobec przedsiębiorców zostały wszczęte z urzędu postępowania administracyjne w przedmiocie wymierzenia kar pieniężnych, a w48 przypadkach zażądano usunięcia stwierdzonych w toku kontroli nieprawidłowości.

Ponadto przesłano: 13 informacji do Urzędów Miar; 2 pisma do Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów
Rolno-Spożywczych; 4 wystąpienia pokontrolne do producentów oraz jednostki nadrzędnej oraz 2 pisma do Urzędu Skarbowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9614

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane