IJHARS: Co trzeci produkt spożywczy źle oznakowany

Autor: dlahandlu.pl 5 lipca 2011 10:54

IJHARS: Co trzeci produkt spożywczy źle oznakowany

27,7 proc. skontrolowanych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych partii artykułów rolno-spożywczych było źle oznakowanych. Część producentów nadużywa także zaufania konsumentów, bez uzasadnienia odwołując się do ekologii.

Celem kontroli było sprawdzenie znakowania herbat i herbatek owocowych, kawy, napojów bezalkoholowych, napojów spirytusowych oraz fermentowanych napojów winiarskich.

Wśród naruszeń do których dochodziło najczęściej inspektorzy wymieniają: stosowanie w nazwie firmy terminu "BIO" oraz "EKO" lub eksponowanie na opakowaniu oznaczeń przywołujących ekologiczną metodę produkcji, w oznakowaniu produktów nieekologicznych. Proceder ten dostrzeżony został w przypadku kaw i soków. Inspektorzy nadali dwie kary (kwota 22 823 zł) za oznakowanie produktów konwencjonalnych w sposób sugerujący ekologiczną metodę produkcji (na podstawie ustawy o rolnictwie ekologicznym).

Inne błędy w oznakowaniu dotyczyły m.in.: rzeczywistej zawartości owoców w sokach i herbatkach, braku informacji na temat kraju pochodzenia produktu, błędne informacje co do składu produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11056

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane