PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

IJHARS: Krajowe owoce i warzywa gorszej jakości niż zagraniczne

Autor: portalspozywczy.pl 10 lipca 2009 12:46

Jakość handlowa świeżych owoców i warzyw skontrolowanych w I kwartale 2009 roku w zakresie wymagań minimalnych, wymagań zadeklarowanej klasy jakości, wielkości i prezentacji była na wysokim poziomie - uznała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nieprawidłowości w tym zakresie stanowiły 1-3 proc. liczby partii oraz ok. 1proc. masy partii.

Kontrola jakości handlowej świeżych owoców i warzyw przeprowadzona w I kwartale 2009 roku skoncentrowana była na owocach cytrusowych, owocach kiwi oraz winogronach, głównie importowanych z krajów trzecich oraz na gatunkach owoców i warzyw uprawianych w Polsce, tj. na jabłkach, cebuli i marchwi.

W trakcie kontroli dużo gorzej niż świeże owoce i warzywa sprowadzane z zagranicy wypadły produkty pochodzenia krajowego. Procent liczby partii niezgodnych w przypadku jabłek, cebuli, marchwi oraz kapusty mieścił się w przedziale 33-36 proc.

Nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 15 proc. skontrolowanych partii owoców cytrusowych co stanowiło 5 proc. masy skontrolowanych partii.

Jak wynika z danych przedstawionych przez IJHARS, nieprawidłowości wykryte podczas kontroli dotyczyły głównie znakowania: aż 22 proc. świeżych owoców i warzyw było albo źle oznakowanych albo całkowicie nieoznakowanych. To o 5 punktów proc. więcej niż w analogicznym kwartale 2008 r. Wynik jest jednak lepszy niż w pozostałych kwartałach minionego roku, kiedy stwierdzono błędy w przypadku 34 proc. kontrolowanych świeżych owoców i warzyw (II kw. 2008 r.), 31 proc. (III kw.) i w IV kw. 2008 r. - 27 proc.

Kontrolowane partie były oznakowane w sposób niekompletny, najczęściej brakowało informacji dotyczących charakterystyki jakościowej, kraju pochodzenia. Odnośnie 37 partii jabłek kontrole wykazały brak nazwy odmiany (umieszczenie tej informacji jest wymogiem obowiązkowym dla jabłek). W przypadku 103 partii stwierdzono całkowity brak oznakowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11517

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane