IJHARS po raz pierwszy opublikował listę firm fałszujących żywność

Autor: portalspozywczy.pl 23 czerwca 2009 14:53

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opublikowała nazwy 10 firm, które w tym roku fałszowały żywność. Największą grupę stanowiły firmy rybne i piekarnie. Publikacja jest konsekwencją zmiany z 18 grudnia 2008 r. ustawy o jakości handlowej artykułów rolno spożywczych.

Na liście znalazły się zarówno firmy, które nie zamieściły pełnego wykazu składu produktów na etykiecie, jak i przedsiębiorstwa, których wyroby zawierały mniej mięsa niż wielkość deklarowana na etykiecie.

Błędy w oznaczeniach to problem głównie piekarni. Na niechlubnej liście IJHARS znalazła się Piekarnia Antoni Kijak z Dąbrowy Tarnowskiej i krakowska piekarnia Kruczek. O substancjach dodatkowych zawartych w produktach nie poinformował m.in. Zakład Mięsny ZTSW Przebinda, a także szczecińska firma Kamil, producent m.in. mortadeli homogenizowanej i parówek Kamilki - to jakość tych wyrobów kwestionowali inspektorzy. Także Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Pszczyny źle oznaczyła barwnik użyty do produkcji jogurtu truskawkowego.

Dwie wytwórnie pokrywały swoje produkty zbyt grubą warstwą glazury. SONA z Koziegłówek zadeklarowała zawartość glazury w filetach z grenadiera 22 proc. zaś rzeczywista pokrywa była o 8 p.proc. wyższa. O 6,2 p. proc. wyższa niż deklarowana okazała się też glazura w wyrobach szczecińskiej firmy „Lux Fish" Przydział i Jaskulscy.

PHU Komers-Mag z Międzyrzecza Dolnego fałszowało natomiast zawartość mięsa ryb w swoich wyrobach. W śledzikach podwawelskich była ona o ponad 20 proc. niższa niż deklarowana. Także produkty spółki "Superfish" zawierały mniej mięsa niż podano na opakowaniu.

Piekarnia Excelent z Tychów zaś do produkcji chleba ziarnistego dodała karmel amoniakalny, dopuszczony do produkcji tylko chleba słodowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10924

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane