PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

IJHARS: Ponad 19 proc. partii produktów mlecznych było źle oznkowanych

Autor: farmer.pl 2 stycznia 2012 14:17

Wyniki kontroli jakości handlowej, przeprowadzonej w III kwartale 2011 r. przez IJHARS, wykazały nieprawidłowości w przypadku 50 proc. skontrolowanych partii przetworów mlecznych, m. in. w zakresie znakowania - u 19,4 proc. partii.

Nieprawidłowości w zakresie cech fizykochemicznych, mikrobiologicznych i organoleptycznych zdarzały się rzadziej - odpowiednio u 14,2 proc., 2 proc. oraz 1,5 proc. partii objętych kontrolą.

Pośród produktów z grupy premium - produkowanych metodami ekologicznymi, z mleka koziego lub owczego, posiadających znaki jakości (m. in. "Poznaj Dobrą Żywność"), wyróżnienia bądź certyfikaty, wpisanych na "Listę produktów tradycyjnych" - wymagań znakowania nie spełniało prawie 22 proc. skontrolowanych partii. W zakresie cech mikrobiologicznych wymagań nie spełniało aż 10 proc. partii takich produktów, cech fizykochemicznych - 9 proc. oraz cech organoleptycznych - 1,4 proc. partii poddanych kontroli.

Przetwory z grupy premium wyróżniały się na tle konwencjonalnych przetworów mlecznych znacznie większą liczbą zakwestionowanych partii pod kątem ich cech mikrobiologicznych (10 proc. partii Premium do mniej niż 2 proc. partii konwencjonalnych). Natomiast lepiej wypadły w zakresie cech fizykochemicznych (9 proc. do 14,2 proc.).

W III kwartale 2011 r. zaobserwowano poprawę jakości handlowej konwencjonalnych przetworów mlecznych w stosunku do wyników z inspekcji przeprowadzonej w I kwartale. Największa poprawa nastąpiła w zakresie cech fizykochemicznych - zakwestionowano o 7,1 p. proc. mniej partii oraz cech organoleptycznych - 4,6 p. proc. mniej. Zmniejszyła się również liczba źle oznakowanych partii - o 2,1 p. proc.

Badania przeprowadzono w 68 zakładach przetwórstwa mlecznego (skontrolowano 38,1 proc. producentów przetworów mlecznych zarejestrowanych w WIJHARS), w tym w 2 zakładach zajmujących się produkcją wyrobów konwencjonalnych i jednocześnie prowadzących działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz w 1 podmiocie prowadzącym działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11415

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane