IJHARS skontrolował jakość pieczywa trwałego

Autor: dlahandlu.pl 27 stycznia 2011 10:18

W IV kwartale 2010 roku sześć wojewódzkich inspektoratów JHARS w: Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i we Wrocławiu przeprowadziło kontrolę doraźną w zakresie jakości handlowej pieczywa trwałego. Porównując wyniki bieżącej kontroli z wynikami kontroli z I kwartału 2007 roku, można zauważyć, znaczący wzrost o 21,7 p.p. liczby partii nieprawidłowo oznakowanych.

Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej pieczywa trwałego ze szczególnym uwzględnieniem pieczywa chrupkiego, macy, wafli ryżowych i kukurydzianych w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz z deklaracją producenta. Kontrolę przeprowadzono w 16 podmiotach, w tym do kontroli wytypowano również sześć podmiotów, które nie znajdowały się w ewidencji WIJHARS.

Podczas kontroli nie zakwestionowano cech organoleptycznych żadnego rodzaju skontrolowanego pieczywa trwałego. Niezgodne z deklaracją producenta parametry fizykochemiczne stwierdzono w 2 partiach macy (7,7 proc. skontrolowanych partii macy) o łącznej masie 1,3 t.
Nieprawidłowe oznakowanie stwierdzono ogółem w 36 partiach pieczywa trwałego(42,9 proc. skontrolowanych
w tym zakresie partii), o łącznej masie 25,6 t.

W związku z zaistniałymi nieprawidłowościami w zakresie jakości handlowej pieczywa trwałego, wojewódzkie inspektoraty JHARS zastosowały następujące sankcje:  wydały 1 decyzję administracyjną nakładającą na producenta karę pieniężną z tytułu zafałszowania w wysokości 1 000 zł; wszczęły 17 postępowań administracyjnych; nałożyły 6 mandatów karnych na łączną kwotę 900 zł z tytułu nie zgłoszenia działalności gospodarczej. Ponadto, wojewódzkie inspektoraty JHARS wydały 10 zaleceń pokontrolnych.

- Wzrost spożycia pieczywa trwałego, wymaga właściwego oznakowania tej grupy produktów. Producenci żywności powinni mieć świadomość, iż dla konsumenta jedynym źródłem danych charakteryzujących dany środek spożywczy są informacje zamieszczone na opakowaniu, dlatego też każda żywność powinna być oznakowana zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa - podsumowuje IJHARS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10924

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane