PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

IJHARS: Suszone owoce coraz gorszej jakości

Autor: www.dlahandlu.pl 27 marca 2012 09:59

W IV kwartale 2011 r. wojewódzkie inspektoraty JHARS w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie oraz Wrocławiu, przeprowadziły kontrolę w zakresie jakości handlowej suszonych owoców.

Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej suszonych owoców: śliwek, moreli i rodzynek oraz mieszanek owocowych, na zgodność z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz deklaracjami producentów.

Kontrolę przeprowadzono łącznie w 20 podmiotach (tj. w 40,8% podmiotów znajdujących się w ewidencji WIJHARS) na terenie 12 województw.
Kontrolą objęto głównie suszone śliwki, morele i rodzynki oraz mieszanki suszonych owoców.

Podczas przeprowadzonych badań laboratoryjnych nie stwierdzono nieprawidłowości w odniesieniu do cech organoleptycznych. Wszystkie skontrolowane partie suszonych owoców posiadały prawidłowe cechy w tym zakresie. 

Na podstawie analiz laboratoryjnych zakwestionowano parametry fizykochemiczne 15,6% (7 partii) ogółem skontrolowanych partii suszonych owoców. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim niezgodności w zakresie masy poszczególnych owoców, ilości owoców na 100 g gotowego produktu, zaniżonej masy netto, zawyżonej (o 8,4 p.p.) lub zaniżonej (o 13,1 p.p.) wilgotności, zawyżonej (dwukrotnie) zawartości substancji konserwującej w stosunku do deklaracji producenta.

Jeśli chodzi o znakowanie to zakwestionowano  59,6% (31 partii) skontrolowanych partii suszonych owoców. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w znakowaniu suszonych śliwek (8 partii) oraz suszonych moreli (7 partii).

Zaobserwowano znaczny wzrost występowania nieprawidłowości zarówno w zakresie parametrów fizykochemicznych jak i w zakresie znakowania suszonych owoców w porównaniu do wyników kontroli przeprowadzonej w IV kwartale 2006 roku. W toku kontroli jakości handlowej suszonych owoców przeprowadzonych w IV kwartale 2006 i 2011 roku, nie stwierdzono występowania nieprawidłowości w zakresie oceny organoleptycznej. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11364

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane