PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

Indeks Biznesu Lewiatana sugeruje lekkie osłabienie koniunktury

Autor: PKPP Lewiatan, dlahandlu.pl 8 czerwca 2011 15:00

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju w notowaniu kwartalnym wzrósł o jeden punkt do 54 pkt, ale w perspektywie rocznej pozostał na dotychczasowym poziomie 53 pkt. Aktualna niewielka przewaga indeksu kwartalnego może oznaczać, że po dobrym początku roku wyniki kolejnych kwartałów będą zbliżone, ale można się spodziewać lekkiego osłabienia.

 Gospodarka nie traci rozpędu po dobrej końcówce ub. roku, ale też bardziej nie przyspiesza. Nie słabnie dynamika konsumpcji, a w drugiej połowie roku oczekuje się dalszego zmniejszenia stopy bezrobocia i przyspieszenia wzrostu płac, co powinno pozwolić na utrzymanie jej tempa. Wzrost inwestycji w I. kwartale, ożywienie w budownictwie i zaczynający wyraźnie rosnąć kredyt korporacyjny mogą być oznaką końca stagnacji, co uruchomiłoby trzeci napęd wzrostu obok konsumpcji i eksportu, którego dynamika zaczyna jednak trochę słabnąć, ciągnąc za sobą w dół dynamikę produkcji przemysłowej. Dobrym sygnałem jest także wzmożony od początku roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pojawiają się jednak obawy, by zacieśnienie monetarne rozpoczęte przez NBP nie zahamowało ożywienia inwestycji przez podwyżki stóp procentowych.

Indeksy popytu dalej pną się w górę: kwartalny wzrósł o dwa punkty do 61 pkt, a roczny o jeden punkt do 63 pkt. Obecnie indeksy popytu plasują się już trwale powyżej połowy skali, a wraz z wydłużeniem horyzontu czasowego rosną, co sugeruje utrzymanie wysokiego tempa wzrostu popytu do końca roku.

-  Dane za I. kwartał pokazują właściwie niesłabnącą dynamikę konsumpcji indywidualnej, produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej, boom w budownictwie. Utrzymuje się optymistyczne nastawienie konsumentów, co wynika z ciągle solidnego mimo inflacji realnego wzrostu funduszu płac. W drugiej połowie roku oczekuje się dalszego zmniejszenia stopy bezrobocia i przyspieszenia wzrostu płac, co powinno dodatkowo wpłynąć na decyzje o wydatkach konsumpcyjnych ludności - czytamy w publikacji PKPP Lewiatan.

Wzrost wydatków inwestycyjnych w I. kwartale, ożywienie w budownictwie i zaczynający wyraźnie rosnąć kredyt korporacyjny mogą być oznaką końca stagnacji w inwestycjach, co uruchomiłoby trzeci silnik wzrostu obok konsumpcji i eksportu, którego dynamika zaczyna jednak trochę słabnąć, ciągnąc za sobą dynamikę produkcji przemysłowej. Dobrym sygnałem jest także wzmożony od początku roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9614

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane