PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Indeks biznesu Lewiatana w dół - początek roku będzie słabszy

Autor: dlahandlu.pl/pr 7 marca 2011 10:37

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym stracił w notowaniu kwartalnym dwa punkty i wyniósł 46 pkt. Indeks roczny pozostaje nadal powyżej połowy skali, co oznacza, że bieżący rok nie powinien być gorszy od poprzedniego. Jednak obniżenie notowań indeksu kwartalnego wskazuje, że trzeba się liczyć z pewnym ostudzeniem koniunktury w pierwszym kwartale, gdyż najprawdopodobniej nie uda się teraz powtórzyć boomu konsumpcyjnego z końcówki ubiegłego roku.

Nadal nie widać przyspieszenia w inwestycjach w środki trwałe, czyli przedsiębiorstwa nie do końca wierzą w trwałość boomu popytowego, który obserwowaliśmy w poprzednim kwartale. Wydaje się jednak, że wzrost płac, możliwy dzięki szybko rosnącej wydajności, oraz poprawa sytuacji na rynku pracy powinny w kolejnych kwartałach pozwolić na utrzymanie tempa konsumpcji i popytu, który przekona firmy do inwestowania, jeśli otoczenie zewnętrzne i ogólny klimat koniunktury nie ulegną pogorszeniu - informuje organizacja.

Indeks popytu globalnego kwartalnego utrzymał notowanie na poziomie 49 pkt. O ile więc oczekiwania odnośnie popytu w skali całego roku są nadal optymistyczne, to w pierwszym kwartale należy się liczyć z pewnym ostudzeniem boomu popytowego, zwłaszcza na rynku krajowym, w stosunku do końcówki ub. roku. Pierwszym sygnałem jest wyraźne osłabienie tempa sprzedaży detalicznej w styczniu, w części jako regularny efekt sezonowy, ale też z powodu przesunięcia części wydatków konsumpcyjnych na poprzedni kwartał w antycypacji wzrostu cen, który faktycznie obecnie ma miejsce. Jednak gdy utrzyma się wzrost zatrudnienia i dodatnia dynamika płacy realnej, można się spodziewać, że również w tym roku dynamika wydatków konsumpcyjnych ludności nie będzie wiele mniejsza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11370

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane