Indeks biznesu PKPP Lewiatan bez zmian

Autor: PKPP Lewiatan, dlahandlu.pl 5 lipca 2011 09:51

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu utrzymał się na dotychczasowym poziomie. Kwartalny osiągnął 54 pkt, a roczny 53 pkt. - Od kilku miesięcy obserwujemy stabilizację indeksu w tych granicach, co sugeruje utrzymanie się dotychczasowej dynamiki wzrostu, z ewentualnym osłabieniem w drugiej połowie roku, na co wskazuje niewielka przewaga indeksu kwartalnego w stosunku do rocznego - pisze organizacja.

- Mimo wysokiej inflacji i zwalniającego przyrostu płac realny fundusz płac nadal wykazuje dodatnią dynamikę, co podtrzymuje pozytywne nastroje wśród konsumentów. Chociaż eksport nieco zwolnił, to jego wolumen sięga rekordowych dotąd poziomów. Niepokoi natomiast zmniejszająca się liczba nowych zamówień w sektorze przemysłowym, co może oznaczać lekkie spowolnienie koniunktury w trzecim kwartale z uwagi na słabnące tempo wzrostu gospodarki światowej, a zwłaszcza naszych partnerów handlowych. Wprawdzie rośnie inflacja dóbr konsumpcyjnych, ale maleje tempo inflacji producenta, mniej też niż planowano rośnie deficyt budżetowy, czy deficyt na rachunku bieżącym. Rosną więc szanse na poprawę stabilności makroekonomicznej - podaje PKPP Lewiatan.

Indeksy popytu pozostały na osiągniętym dotąd wysokim poziomie 62 pkt., aktualnie jednakowym dla notowania kwartalnego i rocznego, co sugeruje utrzymanie wysokiego tempa wzrostu popytu do końca roku. Po dobrych danych za pierwszy kwartał wydaje się, że drugi nie będzie wiele gorszy. Wprawdzie tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu cokolwiek osłabło, lecz utrzymuje się na przyzwoitym poziomie, podobnie jak sprzedaż detaliczna, która sugeruje nie znikający optymizm po stronie konsumentów. Mimo wysokiej inflacji i zwalniającego przyrostu płac realny fundusz płac nadal wykazuje dodatnią dynamikę, co utrzymuje pozytywne nastroje wśród konsumentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11439

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane