REKLAMA
REKLAMA

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan bez zmian

Autor: PKPP Lewiatan 31 maja 2012 09:18

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju br. nie uległ zmianie w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca, pozostając na poziomie: kwartalnie 44 pkt, półrocznie 43 pkt i rocznie 40 pkt.

REKLAMA

To już czwarty miesiąc stabilizacji indeksu rocznego i półrocznego, a drugi kwartalnego. Z notowań wynika, że utrzymuje się oczekiwanie wyraźnego spowolnienia tempa wzrostu w stosunku do 2011 roku, ale dopiero w drugiej połowie roku.

- Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu już wyraźnie wyhamowała w ostatnich kilku miesiącach, a obecnie jesteśmy świadkami kurczenia się dynamiki sprzedaży detalicznej, która do niedawna utrzymywała wysokie tempo wzrostu pomimo stagnacji płacy realnej i wzrostu zatrudnienia. Obecnie już realne spadki funduszu płac dają o sobie znać - informuje PKPP Lewiatan.

Indeks popytu kwartalny zmalał o jeden punkt i zrównał się z półrocznym na dotychczasowym poziomie 43 pkt, nie zmienił się natomiast indeks roczny, pozostając na poziomie 37 pkt. Już ostatni kwartał ub. roku wskazywał wyraźne spowolnienie popytu a o becnie następuje pogłębienie tej tendencji, bo mamy już realne spadku funduszu plac, oraz kurczenie się dynamiki sprzedaży detalicznej. Ponieważ indeks kwartalny i półroczny plasują się wyraźnie powyżej rocznego, silniejsze spowolnienie tempa wzrostu konsumpcji może wystąpić w drugiej połowie roku. W pierwszej połowie roku popyt krajowy będzie podtrzymywany jeszcze przez inwestycje publiczne związane z Euro i funduszami unijnymi. Pewne nadzieje daje sektor przedsiębiorstw, wprawdzie redukujący zapasy, ale intensyfikujący wydatki modernizacyjne, które nie zwiększając mocy wytwórczych przy braku popytu poprawiają konkurencyjność przez podnoszenie jakości produkcji i obniżanie kosztów jednostkowych. Trudno jednak powiedzieć, czy skompensuje to spadek konsumpcji w popycie krajowym. Maleje dynamika eksportu, ale ponieważ jeszcze szybciej maleje dynamika importu, sytuację ratuje wzrost eksportu netto. 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA