PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan bez zmian

Autor: PKPP Lewiatan 31 maja 2012 09:18

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju br. nie uległ zmianie w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca, pozostając na poziomie: kwartalnie 44 pkt, półrocznie 43 pkt i rocznie 40 pkt.

To już czwarty miesiąc stabilizacji indeksu rocznego i półrocznego, a drugi kwartalnego. Z notowań wynika, że utrzymuje się oczekiwanie wyraźnego spowolnienia tempa wzrostu w stosunku do 2011 roku, ale dopiero w drugiej połowie roku.

- Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu już wyraźnie wyhamowała w ostatnich kilku miesiącach, a obecnie jesteśmy świadkami kurczenia się dynamiki sprzedaży detalicznej, która do niedawna utrzymywała wysokie tempo wzrostu pomimo stagnacji płacy realnej i wzrostu zatrudnienia. Obecnie już realne spadki funduszu płac dają o sobie znać - informuje PKPP Lewiatan.

Indeks popytu kwartalny zmalał o jeden punkt i zrównał się z półrocznym na dotychczasowym poziomie 43 pkt, nie zmienił się natomiast indeks roczny, pozostając na poziomie 37 pkt. Już ostatni kwartał ub. roku wskazywał wyraźne spowolnienie popytu a o becnie następuje pogłębienie tej tendencji, bo mamy już realne spadku funduszu plac, oraz kurczenie się dynamiki sprzedaży detalicznej. Ponieważ indeks kwartalny i półroczny plasują się wyraźnie powyżej rocznego, silniejsze spowolnienie tempa wzrostu konsumpcji może wystąpić w drugiej połowie roku. W pierwszej połowie roku popyt krajowy będzie podtrzymywany jeszcze przez inwestycje publiczne związane z Euro i funduszami unijnymi. Pewne nadzieje daje sektor przedsiębiorstw, wprawdzie redukujący zapasy, ale intensyfikujący wydatki modernizacyjne, które nie zwiększając mocy wytwórczych przy braku popytu poprawiają konkurencyjność przez podnoszenie jakości produkcji i obniżanie kosztów jednostkowych. Trudno jednak powiedzieć, czy skompensuje to spadek konsumpcji w popycie krajowym. Maleje dynamika eksportu, ale ponieważ jeszcze szybciej maleje dynamika importu, sytuację ratuje wzrost eksportu netto. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11444

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane