Indeks Biznesu PKPP Lewiatan ciągle w dół

Autor: PKPP Lewiatan 3 sierpnia 2012 13:09

W lipcu br. Indeks Biznesu PKPP Lewiatan spadł aż o pięć punktów (do 35 pkt) i osiągnął poziom najniższy od dwóch lat. Po półrocznej stabilizacji indeksów mamy teraz już wyraźną tendencję spadkową, sygnalizującą, że druga połowa roku będzie dla gospodarki znacznie gorsza.

Kurczy się popyt zagraniczny, ponieważ pogarsza się koniunktura na świecie i krajowy z powodu stagnacji dochodów i cięć budżetowych. Rosnąca niepewność hamuje tempo inwestycji, także zagranicznych. Poprawiają się jednak niektóre parametry makroekonomiczne - maleje inflacja, stabilizuje się, na skutek dodatniego eksportu netto, saldo bilansu płatniczego. Dzięki NBP istotnie zredukowano deficyt budżetowy.

Znaczne wyhamowanie dynamiki eksportu powoduje, że przedsiębiorstwa ograniczają produkcję i zatrudnienie, co widać po spowolnieniu produkcji sprzedanej przemysłu i stagnacji zatrudnienia. Sytuacja na rynku pracy nie sprzyja wzrostowi płac, które nominalnie zwiększają się w tempie inflacji, a realnie nawet spadają. Trwająca od pół roku realna stagnacja funduszu płac nie sprzyja prywatnym wydatkom konsumpcyjnym, a cięcia budżetowe ograniczają konsumpcję publiczną. Umacniający się złoty nie poprawia konkurencyjności eksportu, lecz hamuje wzrost importu, co stabilizuje bilans płatniczy i może przyczynić się do wzrostu eksportu netto. Miejmy nadzieję, że część inwestycji związana jeszcze z Euro 2012 nie ulegnie gwałtownemu wygaszeniu.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11272

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane