PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan ponownie w dół

Autor: PKPP Lewiatan 8 listopada 2011 10:04

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w październiku ponownie spadł - roczny o jeden punkt do 48 pkt, a kwartalny o dwa punkty również do 48 pkt. Ponieważ wartość indeksu półrocznego jest dwa punkty wyższa od kwartalnego, osłabienie koniunktury spodziewane jest w czwartym kwartale.

Jak pisze PKPP Lewiatan, pogorszenie oczekiwań dynamiki wzrostu gospodarczego w tym roku jest wyrazem rosnącej niepewności rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie w związku kryzysem zadłużeniowym w strefie euro, i nie znajduje bezpośredniego odzwierciedlenia w wewnętrznej sytuacji gospodarki.
Ostatnie dane sugerują coś wręcz odwrotnego: od dwóch miesięcy znowu całkiem przyzwoicie rośnie produkcja sprzedana przemysłu, sprzedaż detaliczna, a także nieoczekiwanie eksport. Również deficyt budżetowy znajduje się na tyle pod kontrolą, że nie grozi nam na razie ryzyko utraty zaufania na rynkach finansowych. Niepokojące sygnały płyną tylko z rynku pracy; rośnie bezrobocie i maleje tempo wzrostu zatrudnienia, ale fundusz płac ciągle jeszcze rośnie. Podobnie kredyt korporacyjny. Reakcja na światową dekoniunkturę będzie wymagać czasu, ale zacznie się jeszcze w tym roku.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

Indeksy popytu, które maleją już od kilku miesięcy, uległy kolejnej obniżce o cztery punkty; indeks kwartalny i roczny odpowiednio do 49 pkt i 51 pkt. Wprawdzie aktualne wyniki gospodarki na to jeszcze nie wskazują, ale oczekuje się osłabienia popytu w ostatnim kwartale, bo indeks popytu półroczny jest wyraźnie wyższy od kwartalnego. Przedsiębiorstwa notują spadek zamówień tak krajowych jak i zagranicznych. Malejące przyrosty zatrudnienia oraz rosnące bezrobocie zapewne przełożą się na ograniczenie podwyżek płac i obniżenie tempa wzrostu konsumpcji, chociaż na razie takiej wyraźnej tendencji nie widać. Ostatnie miesiące pokazują raczej optymizm w nastrojach konsumpcyjnych ludności. Nie można się też spodziewać, by wobec pesymistycznych przewidywań koniunktury światowej, a co za tym idzie eksportu, przedsiębiorstwa utrzymały tempo wydatków inwestycyjnych z pierwszej połowy roku, chociaż na razie kredyt korporacyjny ciągle rośnie. Reakcja konsumentów i inwestorów na spowolnienie gospodarki światowej następuje z pewnym opóźnieniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11109

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane