REKLAMA
REKLAMA

Indeks biznesu PKPP Lewiatan sygnalizuje lekkie spowolnienie gospodarcze

Autor: PKPP Lewiatan, www.dlahandlu.pl 8 maja 2012 09:19

Indeks biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu wzrósł o dwa punkty w perspektywie kwartalnej, natomiast indeks roczny obniżył się o jeden punkt., a półroczny pozostał bez zmian. Oczekuje się spowolnienia tempa wzrostu w stosunku do roku ubiegłego, ale postępującego stopniowo, z perspektywą lekkiego odbicia w drugim kwartale i nieznaczną tendencją spadkową w drugiej połowie roku.

REKLAMA
Pierwszy kwartał tego roku będzie pierwszym, w którym przewidywane spowolnienie faktycznie da o sobie znać w polskiej gospodarce. Rozkład wartości indeksów w czasie sugeruje, że będzie to proces nasilający się w kolejnych kwartałach, zwłaszcza wówczas gdy jeszcze bardziej osłabnie popyt krajowy na skutek ograniczenia konsumpcji przy malejącym funduszu płac. Tą tendencję mogą złagodzić inwestycje przedsiębiorstw, które chociaż ograniczają zapasy, jak się wydaje, chcą wykorzystać czas spowolnienia dla modernizacji parku maszynowego, by konsumując swoje rekordowe zyski podnieść produktywność i konkurencyjność.

Indeks biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie.

Pierwszy kwartał tego roku będzie pierwszym, w którym przewidywane spowolnienie faktycznie da o sobie znać w polskiej gospodarce. Rozkład wartości indeksów w czasie sugeruje, że będzie to proces nasilający się w kolejnych kwartałach, zwłaszcza gdy jeszcze bardziej osłabnie popyt krajowy na skutek ograniczenia konsumpcji przy malejącym funduszu płac.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12742

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA