Informacje na etykietach nie odzwierciedlają cech towaru

Autor: Polska The Times 8 grudnia 2009 13:35

Informacje na etykietach nie odzwierciedlają cech towaru

Inspektorzy sprawdzali sklepy i supermarkety m.in. w Trójmieście, Wejherowie, Słupsku, Kartuzach, Lęborku, Kwidzynie, Kościerzynie i Chojnicach. - Najgorzej wypadły mięsa i ryby. Co trzecia badana przez nas partia miała wady jakościowe. Co piąta była źle oznaczona, a klient nie mógł wyczytać z etykiety, co tak naprawdę kupuje. Nałożyliśmy osiem mandatów na łączną kwotę 2,5 tys. zł - tłumaczy Waldemar Kołodziejczyk, rzecznik WIIH w rozmowie z Polska The Times.

Do sanepidu inspekcja przekazała przypadek starej szynki blokowej przeterminowanej o 25 dni. Wątpliwości wzbudziła też obecność na stoisku mięsnym kiełbasy krakowskiej suchej i metki łososiowej - tydzień po terminie ważności. W porównaniu z ubiegłym rokiem bardzo pogorszyła się jakość sprzedawanych ryb. 

- Wskaźnik nieprawidłowości i wadliwość badanych przez nas ryb wzrósł z 36 proc. do 56 proc. - zaznacza Kołodziejczyk. Producenci nagminnie zaniżają masę tuszki i dodatkowo faszerują ją mnóstwem konserwantów. W jednym ze sklepów znalazł się też np. mintaj głęboko mrożony, który do jedzenia nie nadawał się od ponad dwóch tygodni. 

Nieco lepiej było z mlekiem i jego przetworami, ale średnia i tak jest kiepska. - Ilość partii wadliwych była stosunkowo niska, ale sporo wątpliwości wzbudziła jakość serów dojrzewających dostępnych w supermarketach - mówi Kołodziejczyk.

Inspekcja zapowiada, że to nie koniec kontroli. Następną taką przeprowadzi w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11056

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane