PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Inspekcja Handlowa zbadała jakość wyrobów świątecznych, nieprawidłowości w 80 proc.

Autor: www.dlahandlu.pl 29 marca 2012 12:25

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi przeprowadził w IV kw. 2011 r. kontrole w 15 placówkach, w których prowadzona była m.in. sprzedaż wyrobów „świątecznych". Kontrolą objęto 14 punktów zlokalizowanych na targowiskach oraz 1 supermarket.

Nieprawidłowości stwierdzono w 12 placówkach (czyli 80 proc. badanych). W trakcie prowadzonych działań kontrolnych ocenie poddano 69 partii „wyrobów świątecznych" o łącznej wartości 7.768 zł.

W dwóch placówkach zlokalizowanych na terenie targowiska Centrum Handlowe „Ptak" w Rzgowie stwierdzono, że w obrocie handlowym
znajdowało się 9 partii wyrobów „świątecznych"  nieodpowiadających jakości handlowej z uwagi na niezamieszczenie na opakowaniach jednostkowych oznaczeń w języku polskim.

W trakcie kontroli stwierdzono natomiast, że w dwóch placówkach wprowadzono do obrotu handlowego 29 partii towarów po upływie dat ich minimalnej trwałości łącznej wartości 625 zł (9,6%). np. w obrocie handlowym znajdowały się ciastka „Celpol", ciastka „Stokrotki" od 5 do 6
miesięcy po upływie daty minimalnej trwałości, ciastka „Rozetki" 83 dni po upływie dat minimalnej trwałości, czekoladki „Viola" 5 miesięcy po upływie dat minimalnej trwałości, cukierki „Kule czekoladowe" 2 miesiące po upływie daty minimalnej trwałości.

Zbadano również warunki i sposób przechowywania produktów. Nieprawidłowości stwierdzono w 1 placówce, w której 5 partii pieczywa
cukierniczego bez opakowań wartości 50 zł, wyłożono do sprzedaży bezpośrednio na ladach sprzedażowych bez zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi.

W jednej placówce stwierdzono zakurzone opakowania jednostkowe oraz brudne półki regałów na których przechowywano artykuły żywnościowe. Również w jednej placówce stwierdzono, że przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą bez zgłoszenia zmian w ewidencji oraz bez zgłoszenia w organach sanitarnych.

Rzetelność obsługi klientów w zakresie prawidłowości wyliczania i pobierania należności poprzez dokonanie zakupu produktów sprawdzono w 14 kontrolowanych placówkach. W jednej placówce stwierdzono zawyżenie należności 0,10 zł wskutek sprzedaży według wagi brutto.

Przestrzeganie przepisów o cenach sprawdzono w 10 kontrolowanych placówkach, w których stwierdzono nieuwidocznienie wywieszek cenowych - w 8 placówkach, nieoznaczenie towarów cenami w sposób bezpośredni - w 5 placówkach,  brak cen jednostkowych - w 10 placówkach, brak nazw handlowych - w 1 placówce, niezgodność pomiędzy ceną uwidocznioną na wywieszce a zakodowaną w kasie - w 1
placówce, w której dla 3 produktów cena podana na wywieszce była wyższa od ceny zakodowanej w kasie, zaś dla 6 cena podana na wywieszce była niższa od zakodowanej w kasie. Legalizację przyrządów pomiarowych kontrolowano w 7 placówkach i w 2 stwierdzono nieprawidłowości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Marta 2012-03-31 21:58:33

    A jakim cudem pozwoliła na trucie ludzi sola odpadowa przez tyle lat???

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11396

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane