PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

Ipsos: Niewielki wzrost skłonności do zakupów w styczniu

Autor: Ipsos 1 lutego 2012 09:10

Nowy rok przyniósł niewielkie zmiany w nastrojach Polaków. Choć Wskaźnik Optymizmu Konsumentów wzrósł nieco, nie można jednak mówić o zdecydowanym odwróceniu trendu spadkowego, który rozpoczął się w listopadzie 2011 roku. Wskaźnik w dalszym ciągu utrzymuje się na niskim poziomie 77 pkt (zmiana względem ubiegłego miesiąca wyniosła +1 pkt).

Najmniejszy wzrost zaobserwowano w ocenie klimatu gospodarczego (+0,6 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca). Wskaźnik bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i do sytuacji materialnej gospodarstw domowych, wzrósł o 2 pkt (osiągając poziom 65 pkt).

W porównaniu do zeszłego miesiąca wyraźniej wzrosła skłonność do zakupów (+2 pkt). Eksperci ostrzegają jednak, że kolejny wzrost cen paliw wpłynie na wzrost kosztów transportu, a co za tym idzie - zdrożeje większość produktów.

Z drugiej strony, mimo że pod koniec 2011 roku średnia pensja po raz pierwszy przekroczyła 4 tys. zł, to jednak można było kupić za nią mniej, niż rok wcześniej. Mocniej odczuwany wzrost cen przy mniejszym wzroście płac najprawdopodobniej wpłynie na skłonność do wydawania pieniędzy, która znów powoli może zacząć spadać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9308

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane