PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Katowicka Inspekcja Handlowa: 25 proc. zbadanych przetworów mlecznych była wadliwa

Autor: dlahandlu.pl 19 stycznia 2011 10:43

Katowicka Inspekcja Handlowa zbadała placówki handlowe pod kątem oferowanych przetworów mlecznych. Wyniki z przeprowadzonych kontroli wskazują, że 25 proc. badanych towarów była wadliwa.

Przeprowadzono łącznie7 kontroli w 4 sklepach sieci handlowych: hipermarkecie „Carrefour" w Chorzowie przy ul. Parkowej 20,  supermarkecie „Simply City Elea Super Market" w Katowicach przy ul. Ligonia 21, markecie „Kaufland" nr 8060 w Lublińcu, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, hipermarkecie „Tesco" w Bielsku-Białej, przy ul. Warszawskiej 180; jednej hurtowni oraz 2 sklepach detalicznych: F.H. „Źródło" w Częstochowie przy ul. Nowowiejskiego 14 oraz FHU „Zamojski" w Bielsku-Białej przy ul. Cechowej 22.

Ogółem zbadano 32 partie przetworów mlecznych, z których zakwestionowano 9 partii co stanowi 28 proc.
- Wyniki z przeprowadzonych kontroli wskazują, że 25 proc. badanych towarów jest wadliwych. O wysokości tego wskaźnika decydują wyłącznie nieprawidłowości w oznakowaniu, których najwięcej stwierdzono w grupie serów twarogowych oraz napojów mlecznych fermentowanych. Kwestionowano między innymi brak informacji w którym miejscu opakowania znajduje się termin przydatności do spożycia, niepodanie w jednym polu widzenia nazwy środka spożywczego, zawartości netto oraz daty ważności, podanie w sposób nieczytelny bądź nieuwidocznienie cyfrowej daty ważności, podanie danych producenta w sposób budzący wątpliwości konsumenta, co do stanu faktycznego. Zastrzeżenia dotyczyły także zamieszczonych oświadczeń żywieniowych, a w przypadku sera topionego - oświadczeń zdrowotnych. Oznakowanie badanych partii serów dojrzewających oraz mleka nie budziło zastrzeżeń. Przeprowadzone kontrole nie wykazały niewłaściwej jakości przetworów mlecznych, w tym w zakresie zawartości konserwantów w produktach, w których ich nie deklarowano. Nie kwestionowano także ocenianych przetworów mlecznych w zakresie zadeklarowanych w oznakowaniu substancji dodatkowych - w tym konserwantów - które użyto zgodnie z obowiązującymi przepisami. Biorąc pod uwagę rodzaj stwierdzonych nieprawidłowości tut. Inspektorat uważa za uzasadnione kontynuowanie kontroli w ww. zakresie - czytamy w podsumowaniu IH.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11370

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane