PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

KE może zlikwidować preferencyjne stawki VAT

Autor: Rzeczpospolita 28 lutego 2012 09:17

Ko­mi­sja Eu­ro­pej­ska pra­cu­je nad re­for­mą po­dat­ku od to­wa­rów i usług. Opo­zy­cja alar­mu­je, że to dla nas groźne i oznacza kolejne podwyżki VAT. Ostro w górę mogą pójść ceny żywności i leków - pisze "Rzeczpospolita".

Część tych wstępnych może wzbudzać ogromne kontrowersje. Przede wszystkim to, że "Komisja opowiada się za ograniczonym stosowaniem obniżonych stawek podatku VAT". Szczegóły nie są ustalone, ale nie można wykluczyć, że Komisja sięgnie po drastyczne rozwiązanie - likwidację wszystkich preferencyjnych stawek.

W Polsce byłoby to bardzo dotkliwe, ponieważ w górę poszłyby ceny przede wszytskim żywności i leków. Dziś stawki na żywność to 8 i 5 proc., na farmaceutyki - 8 proc.; stawka podstawowa zaś wynosi aż 23 proc. Jak wyliczył Instytut Badań Strukturalnych, przy podwyżce stawki na wszystkie produkty do 23 proc. koszty utrzymania w najbiedniejszych gospodarstwach domowych wzrosłyby o ponad 600 zł miesięcznie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Ekonomiści są za to zgodni, że system VAT wymaga reformy. Zdaniem prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty BCC docelowo obniżona stawka VAT powinna wynieść 10 proc., a podstawowa - 20 proc. Według Macieja Bukowskiego, prezesa Instytutu Badań Strukturalnych, warto pomyśleć o rozwiązaniu z jedną stawką VAT.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11446

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 508972

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane